Rgotsko jezero, odnosno „zaječarsko more“, kako ga meštani zovu, nastalo je 1978. kada je na dnu obliženjeg kopa kvarcnog peska, počela da izbija voda.
Tako su meštani sela Rgotina, koje je od Zaječara udaljeno 11 kilometara, potpuno neočekivano dobili jezero.
Prema zvaničnim istraživanjima, pored jednog jezera u Nemačkoj, voda iz ove prirodne akumulacije je najčistija u Evropi.
Jezero ima površinu od tri hektara a najveća dubina je 40 metara.
Zahvaljujući kvarcnom pesku, voda u jezeru se lako zagreva, tako da je tempertaura vode tokom letnjih meseci oko 26 stepeni.
Kvarcni pesak pomaže da se voda sama očisti i zbog toga je ovo jezero jedno od najčistijih. To potvrđuje i biljka hara (na grčkom znači radost), koja raste samo u kristalno čistim vodama.
Ronioci obožavaju da istražuju podzemni svet ovog jezera zbog njegove prozirnosti i čistoće. Jedan od njih je i dr Milan Đorđević, profesor strukovnih studija na Višoj tehničkoj školi u Kragujevcu i član ronilačko-spasilačkog udruženja „PONT“.
Zahvaljujući njegovom videu sa jutjuba, imamo mogućnost da zavirimo ispod površine ovog jezera i da makar na sekund doživimo njegov čarobni podzemni svet.
Pročitajte još:
Izvor iz kojeg dolazi voda je toliko jak da čak i u najsušnijim periodima godine, nivo jezera ostaje praktično nepromenjen.
Ispod površine se nalazi bogat biljni i životinjski svet ali uprkos tome, na dnu se može naći razni otpad.
Nisu samo plastične flaše problem, ima i drugih, većih stvari.
„Nalazio sam točkove, volan od kamiona, opremu radnika“, napisao je Milan ispod videa.
Rgotsko jezero je postalo omiljeno kupalište okolnih meštana i jezero koje ima ogroman turistički potencijal.
Nositi titulu drugog najčistijeg jezera u Evropi nije mala stvar i zbog toga ga moramo „držati na oku“, kako se ne bi desilo da preko noći postane deponija.
Izvor: NovaS