Digitalni partner u oblastima održivosti i efikasnosti

Foto: Scheinder Electric

Virus korona je doneo mnogobrojne promene u svakodnevnom životu i dodatno doprineo sve većoj potražnji za održivom energijom i održivošću u svim sferama rada.

Sve brže se uvode inovacije i usvajaju nove tehnologije. Mere koje su bile globalno uvedene radi zaštite zdravlja i života ljudi, kao što su zatvaranja i ograničenja kretanja, pokazale su se i kao pokretač promena i ubrzale su usvajanje digitalnih tehnologija.

„Uveren sam da će se i u budućnosti zadržati visok stepen njihove upotrebe i u poslovanju i na privatnom planu“, izjavio je Dr Petr Herman, direktor Schneider Electric klastera za Jugoistočnu Evropu, u razgovoru za naš magazin.

„Kompanija Schneider Electric prepoznaje rastuće zahteve za održivom energijom kao i da je održivost jedan od ključnih pokretača efikasnosti i inovacija. Smatramo da je ovaj koncept moćan izvor motivacije za ljude koji traže održiva mesta za rad. Rešenja bazirana na održivosti takođe su odličan odgovor na rastuće zahteve klijenata”, kaže Herman.

On ističe da više od 80 odsto emisije CO₂ potiče od proizvodnje ili potrošnje energije, kao i da se tokom proteklih pet decenija globalna populacija udvostručila.

„Uz širenje globalne ekonomije i uvećanje globalne populacije, naše energetske potrebe će porasti više od 40 odsto do 2040. godine kako bismo napajali električnom energijom objekte, domove, fabrike i zadovoljavali naše potrebe za hlađenjem, transportom i povezanošću.”

Zato je neophodno da proizvodimo energiju iz obnovljivih izvora i značajno povećamo udeo električne energije u ukupnom korišćenju energije, sa ciljem da smanjimo emisije CO₂ i usporimo trend globalnog zagrevanja. Prema prognozama koje je Herman izneo, u narednih 20 godina udeo električne energije u svim našim aktivnostima biće udvostručen.

„Mnogo se priča o električnoj energiji, ali ona danas čini samo 20 odsto ukupne energije koju koristimo. U naredne dve decenije će taj udeo iznositi najmanje 40 odsto. I na kraju, električna energija će biti znatno drugačija zato što se danas samo šest odsto energije generiše iz obnovljivih izvora. U tom periodu očekuje se da će 40 odsto biti iz obnovljivih izvora. Osim toga, sve što danas instaliramo, sve što gradimo, biće tu i u narednih 20 godina. Zato, ako želimo da se bavimo pitanjem klimatskih promena, moramo sada da uvedemo sve te promene.”

Petr Herman se osvrnuo na činjenicu da je kompanija Schneider Electric početkom 2021. godine proglašena za najodrživiju korporaciju na svetu na prestižnoj godišnjoj listi medijske i istraživačke kuće Corporate Knights koja se bavi učinkom na polju korporativne održivosti.

Foto: Schneider Electric

Isto tako, početkom 2021. godine kompanija je četvrti put zaredom uvrštena među najcenjenije kompanije na svetu po izboru časopisa Fortune, kao treća na listi u sektoru elektronike. U kompaniji Schneider Electric stavljaju naročit naglasak na održiv razvoj. Tokom protekle tri godine uštedeli su više od 130 miliona tona emisija CO₂ za svoje klijente u segmentima građevinarstva, industrije, infrastrukture i data centara.

„Naša misija je jasna i postojana. Želimo da osnažimo sve da ostvare veći napredak, uz manju upotrebu resursa, i da naš moto Life is On zaživi svuda, za svakoga, u svakom trenutku”, naglašava Herman.

On dodaje da se novi trendovi koje uočavaju i na čijem razvoju rade u kompaniji odnose na 4 vrste integracija:

  • integracija upravljanja snabdevanjem i korišćenjem električne energije sa automatizacijom u cilju veće efikasnosti i u pogledu korišćenja energije i u pogledu ostalih operacija poslovanja
  • integracija pametnih uređaja sa sistemima za kontrolu, ali i sa cloud-om, kako bi se prikupljali podaci iz svih delova kompanije i najbolje iskoristila energija i drugi raspoloživi resursi
  • integrisana arhitektura; od izrade projekta do izgradnje i od funkcionisanja do održavanja, ostvarena putem specijalizovanih softvera, što doprinosi integrisanom projektovanju, izgradnji, radu, upravljanju i održavanju instalacije i primeni tehnologija kao što je digital twin za sektor industrije ili veštačka inteligencija
  • prelazak sa upravljanja svakom instalacijom pojedinačno (od lokacije do lokacije) na sveobuhvatno upravljanje kompanijom.

Govoreći o lokalnom tržištu, Herman kaže da Srbija ima izuzetno kompetentan tim i odličnu mrežu partnera. „Imamo ambiciozne planove za Srbiju. Podsetiću vas da naša kompanija ima veoma napredan centar za istraživanje i razvoj softvera za upravljanje elektrodistributivnim sistemima, koji se nalazi u Novom Sadu, gde zapošljavamo više od 1.000 inženjera”, ističe Herman dodajući da je za kompaniju Schneider Electric prioritet upravo privlačenje i priprema talentovanog kadra zajedno sa razvojem ljudi.

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala VODNI RESURSI

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti