Meštani Bara Kraljskih i Rečina su sa još jednog protestnog skupa zatražili od nadležnih da raskinu koncesione ugovore za izgradnju mini hidroelektrane (MHE) na rekama u njihovim selima.
Okupljeni pored vodotoka Čestogaz ponovili su zahteve za raskid koncesionih ugovora i potvrdili stav protiv gradnje malih hidroelektrana. Oni su iskoristili priliku i još jednom su se osvrnuli na kontroverzni Elaborat procene uticaja na životnu sredinu rađen pre više od 10 godina, ukazujući na njegovu kontradiktornost, prenosu RTCG.
Kako tvrde, Elaborat sadrži niz nedoslednosti koje se u nizu ponavljaju i jedna drugu negiraju. Naime, u jednom delu se tvrdi da je “Crni potok pritoka Crnje”, dok se u drugom delu kaže da “reka Crnja i Ljubaštica sa pritokama, Čestogaz i Crni Potok, čine reku Drcku koja se kod Mateševa uliva u Taru”. Ovo je za meštane, uz niz drugih nedorečenosti pomenutog Elaborata jedan od ključnih argumenata za obaranje date saglasnosti na njega.
Pročitajte još:
Meštani, takođe, pozivaju Vladu Crne Gore da razmotri svoj stav o čuvanju budžeta po svaku cenu.
„Zbog klimatskih promena i sve učestalih sušnih perioda, primećen je konstantan pad vodostaja ovih rečica i potoka, kao i sve češće nestajanje izvora u neposrednoj blizini ovih vodotoka, što samo po sebi ukazuje na sve manje vode u ovim vodotocima. Smatramo da je bolje sada raskinuti ove ugovore nego to činiti za 5 do 10 godina iz razloga nerentabilnog poslovanja ovih MHE-a, a koji bi se neminovno desio usled navedenih razloga“, naglašava Milovan Labović predsednik MZ Kraljske Bare.
Kako je istakao, time bi šteta bila pričinjena ne samo budžetu Vlade Crne Gore, već i životnoj sredini, ekologiji ovog kraja, ali i stalnom stanoviništvu ovih sela u opštini Kolašin, a što bi imalo nesagledive posedice po javni interes i sve građane Crne Gore.
„Zato meštani traže od Vlade Crne Gore da po hitnom postupku raskine koncesione ugovore, jer za to ima više argumenata, da se sa ovih vodotoka ukloni sav građevinski materijal, deponovane cevi i građevinske mašine, da se izvrši sanacija rečnog korita Čestogaz, sanira pričinjena šteta i oštećeno korito vodotoka Čestogaz dovede u prvobitno stanje“, navodi Labović.
Izvor: RTCG