COP28: Obećanja u oblasti obnovljive energije

Foto-ilustracija: Unsplash (Christoph Schulz)

Na konferenciji o klimatskim promenama COP28 u Dubaiju, data su obećanja u oblasti obnovljive energije, energetske efikasnosti i smanjenja metana.

Međunarodna agencija za energiju je sprovela detaljnu analizu kako bi procenila potencijalni uticaj ovih obećanja na globalne emisije gasova staklene bašte . Njihovi pregledi ističu da, iako su svi dogovori suštinski napredak u rešavanju problema emisija iz energetskog sektora, nisu u skladu sa onim što je neophodno da bi se svet uskladio sa međunarodnim klimatskim ciljevima, i tu pre svega IEA navodi ambiciozan cilj ograničavanja globalnog zagrevanja na 1,5 °C.

Od 8. decembra, približno 130 zemalja pridružilo se obećanju da će utrostručiti globalni kapacitet obnovljive energije i udvostručiti stopu poboljšanja energetske efikasnosti na godišnjem nivou do 2030. Zajedno, ove zemlje su odgovorne za 40 odsto globalnih emisija CO2 iz sagorevanja fosilnih goriva, 37 odsto ukupne globalne potražnje za energijom i 56 odsto globalnog BDP-a, navodi IEA.

Pročitajte još:

Foto-ilustracija: Unsplash (Waldemar Brandt)

Obećanje o metanu koje se našlo u okviru Povelje o dekarbonizaciji nafte i gasa ima za cilj da eliminiše emisije metana i rutinsko spaljivanje do 2030. godine. 50 kompanija koje su prihvatile ovu povelju predstavljaju oko 40 odsto svetske proizvodnje nafte i 35 odsto kombinovane proizvodnje nafte i gasa.

 Prema IEA-inom World Energy Outlook 2023, globalne emisije gasova staklene bašte povezane sa energijom u 2030. godini mogle bi biti za približno 4 gigatone CO2 niže od trenutnih projekcija prema navedenom scenariju.

Međutim, ovo smanjenje ne predstavlja ni upola rešen problem, već jaz od oko 30 odsto emisija.

Iako obećanja data na COP28 označavaju pozitivne korake ka rešavanju problema klimatskih promena, ona nisu dovoljna za ispunjavanje najstrožih međunarodnih klimatskih ciljeva.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti