Problem negativnog uticaja klimatskih promena na biodiverzitet zadobio je pažnju na Konferenciji COP27. U okviru Tematskog dana biodiverziteta predstavljeno je pokretanje inicijative ENACT za rešenja zasnovana na prirodi, navodi se na zvaničnom sajtu COP27.eg.
Klimatske promene i biodiverzitet razmatrani su kroz tri stuba – sadašnjost, nada i vizija. Stub sadašnjosti odnosio se na uspostavljanje veze između biodiverziteta i klimatskih promena, stub nade na uspešna rešenja u korist prirode, klime i ljudi, a stub vizije na diskusiju o tome na koji način postaviti hitnu akciju za rešavanje problema klime i prirode.
Putem inicijativa kao što je ENACT, egipatsko predsedništvo COP27 će se zalagati za integraciju dobro koordinisanih rešenja zasnovanih na prirodi na globalnom nivou.
Pročitajte još:
Inicijativa ENACT ima za cilj da poveća zaštitu najmanje jedne milijarde ugroženih ljudi od klimatskih uticaja, uključujući najmanje 500 miliona žena i devojčica. Cilj obuhvata i obezbeđenje do 2,4 milijarde hektara zdravih i održivih poljoprivrednih ekosistema, kroz zaštitu 45 miliona hektara, održivog upravljanja sa 2 milijarde hektara i obnavljanja 350 miliona hektara. Na kraju cilj je i značajno povećati globalne napore za ublažavanje uticaja kroz zaštitu, očuvanje i obnavljanje kopnenih, slatkovodnih i morskih ekosistema koji su bogati ugljenikom.
Koralni grebeni Crvenog mora zadobili su posebnu pažnju, kao dom najraznovrsnijeg biodiverziteta. Veza između klimatskih promena i koralnih grebena ogleda se u tome da je mogućnost da ovaj ekosistem opstane ograničavanje porasta prosečne globalne temperature na znatno ispod 2oC u odnosu na predindustrijski nivo. Korali Crvenog mora spadaju među poslednje žive grebene, zbog čega je veoma važno da budu očuvani.
Katarina Vuinac