ATLAS DOBRE ENERGIJE KAO PREDUSLOV BOLJIH RAZVOJNIH POLITIKA

Foto-ilustracija: Pixabay (AJS1)

Atlas dobre energije zamišljen je kao prvi korak da se na sistematizovan, participativan i transparentan način pripremi i prikaže energetska lična karta na nivou jedinica lokalne samouprave u Republici Srbiji i Bosni i Hercegovini. Poznavanje namene potrošnje energije, a zatim i strukture potrošnje i proizvodnje na lokalnom nivou, neophodno je za donošenje odluka koje su zasnovane na činjenicama.

Poznavanje uticaja koji zadovoljavanje naših energetskih potreba ima na životnu sredinu i zdravlje, kao i saznanje koliko naših sugrađana ne može sebi da priušte energiju neophodnu za zdrav život, predstavlja preduslov za stvaranje dobrih razvojnih politika.

Uz podršku naših dugogodišnjih partnera Fondacije Hajnrih Bel i Fonda braće Rokfeler, a uz projektnu finansijsku pomoć Švedske, organizacije civilnog društva okupljene u Mreži dobre energije osmislile su izgled energetske lične karte, kao i proces u kome su brojni mladi energetski agenti umreženi i obučeni da prepoznaju i prikupe podatke za energetsku ličnu kartu.

U FOKUSU:

Atlas dobre energije Srbije prikazuje podatke o finalnoj potrošnji energije, rashodima za nabavku energije i poslednjoj jediničnoj ceni nabavke električne energije za 30 jedinica lokalnih samouprava (JLS). U ovim JLS, čija je ukupna površina 19.856 kvadratnih kilometara, živi 1.876.461 stanovnika. Prikupljeni podaci pokazuju da su ukupni troškovi za energiju i energente u javnim objektima, javnoj rasveti i u obuhvaćenim komunalnim službama u Srbiji iznosili više od 7,5 milijardi dinara godišnje, dok ukupni budžetski rashodi godišnje iznose više od 83 milijarde dinara. Pored toga, prikazane su emisije CO2 i drugih lokalnih zagađujućih materija koje su posledica korišćenja energije. Atlas uključuje i prikaz aktivnosti JLS na konkursima za poboljšanje energetske efikasnosti i smanjenja zagađenja, podatke o broju energetski ugroženih kupaca i javno-privatnim partnerstvima za efikasniju javnu rasvetu. Prema prikupljenim podacima, najviše energije potroši se za potrebe grejanja u javnim objektima, dok je potrošnja električne energije u javnoj rasveti veća od ukupne potrošnje električne energije u javnim objektima.

Potrošnja energije u BiH

Foto-ilustracija: Unsplash (Murat Onder)

Atlas dobre energije Bosne i Hercegovine sadrži podatke o finalnoj potrošnji energije, rashodima za nabavku energije u 10 jedinica lokalnih samouprava, emisijama CO2 i drugim lokalnim zagađujućim materijama koje nastaju proizvodnjom energije. U ovim JLS, ukupne površine 5.927 kvadratnih kilometara, živi 468.115 stanovnika. Prikupljeni podaci pokazuju da su ukupni troškovi za energiju i energente u javnim objektima, javnoj rasveti i obuhvaćenim komunalnim službama iznosili više od 33 miliona konvertibilnih maraka godišnje, dok ukupni budžetski prihodi godišnje iznose preko 385 miliona konvertibilnih maraka. Prema prikupljenim podacima, najveći deo energije u BiH potroši se za potrebe grejanja u javnim objektima, dok je potrošnja električne energije u javnoj rasveti manja od ukupne potrošnje struje u javnim objektima.

Atlas dobre energije predstavlja samo dobru polaznu osnovu za nastavak procesa prikupljanja podataka do potpune pokrivenosti svih jedinica lokalne samouprave. On pruža mogućnost da se uspostavi saradnja sa lokalnim samoupravama u procesu provere, potvrđivanja i unapređivanja prikazanih podataka, što doprinosi razvoju koncepta otvorenih podataka.

Priredila: Mirjana Vujadinović Tomevski

Tekst je objavljen u Magazinu Energetskog portala ZAŠTITA ŽIVOTNE SREDINE.

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti