Naučnici Univerziteta Kembridž su duže od šest meseci mikroprocesore napajali pomoću energije dobijene od modrozelenih bakterija, algi. Alge proizvode elektrone tokom procesa pretvaranja sunčeve svetlosti u hemijsku energiju, a vode i ugljen-dioksida u organske molekule.
Internet koristimo svakodnevno, dok savremeno društvo, gotovo da zahteva, svakodnevnu upotrebu elektronskih uređaja i savremenih tehnologija za čiji rad je potrebna velika količina energije. U trenutku kada vlada energetska kriza i cene energije “skaču” većina traži alternativne izvore.
Stručnjaci procenjuju da bi upotrebom ove inovativne metode u budućnosti mogao da se napaja veliki broj električnih uređaja. Posebno bi bilo pogodno za napajanje uređaja koji se nalaze na nepristupačnim mestima, daleko od električne energije, zato što ne bi bilo potrebno da se menjaju baterije. Fotonaponske ćelije takođe bi predstavljale pogodno rešenje za objekte koji se nalaze na nepristupačnim mestima, međutim u delu dana kada nema sunca nije moguće da proizvode energiju. Iako se i alge koriste sunčevim zracima, naučnici su uočili da je energija nastavljena da se proizvodi određeno vreme i tokom mraka.
Pročitajte još:
Naučnici za sada nisu uspeli da proizvedu energiju dobijenu od algi u velikoj količini, ali procenjuju da bi u budućnosti mogla da se proizvede energija dovoljna za Internet stvari. Internet stvari predstavlja međuumrežavanje fizičkih uređaja koji imaju ugrađenu elektroniku, softver i senzore i koji su povezani na Internet omogućavajući razmenu podataka.
Alge kao živi izvor energije, predstavljaju novi, potencijalni, obnovljiv način napajanja, da li će u budućnosti biti korišćen i u kojoj meri ostaje nam da vidimo.
Energetski portal