Kakav uticaj klimatske promene imaju na migratorne vrste

Foto-ilustracija: Freepik (boyarkinamarina)

U okviru ovogodišnje Konferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama (COP28), iznet je novi izveštaj Konvencije o očuvanju migratornih vrsta divljih životinja u kojem se ističe da klimatske promene već imaju izuzetne negativne uticaje na mnoge migratorne životinje.

Među posedicama izdvaja se i poremećaj u polu. Preciznije, više temperature i drugi klimatski uslovi, utiču na to da se više razvija jedan pol u odnosu na drugi, što dovodi do problema razmnožavanja.

Osim toga, klimatske promene dovode do opadanja same sposobnosti i uspeha reprodukcije. Izmenjeni vremenski uslovi utiču direktno i na promene u migracijama.

Kako je u prirodi sve povezano, od stepena ugroženosti ovih vrsta zavisi i opstanak ekosistema čiji su sastavni deo, a koji istovremeno ublažavaju uticaj klimatskih promena.

Pročitajte još:

Novi izveštaj naglašava hitnu potrebu za delovanjem u cilju zaštite ranjivih migratornih vrsta i pomoći da se prilagode na promenjenu klimu. Među važnijim merama jeste dobro povezana mreža zaštićenih područja.

Za klimatske promene nekako se prvenstveno vezuje globalno zagrevanje, međutim sam porast temperature nije jedina negativna posledica. I drugi ekstremni događaji u vazi sa promenjenom klimom, kao što su klizišta, ugrožavaju staništa ovih vrsta. Suše deluju na gubitak dostupnosti vode, a time i na nestajanje močvara i smanjenog rečnog toka, što posebno utiče na migraciju riba i ptica močvarica. Morske struje takođe se menjaju, a one utiču ne samo na morske, već i na kopnene ekosisteme.

Kako objašnjavaju stručnjaci, gubitak biodiverziteta i klimatske promene međusobno se pojačavaju, zbog čega ni jedan ni drugi problem ne može da bude rešen ukoliko se istovremeno ne pozabavimo sa oba.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti