Na Savetu za energiju održanom u Briselu, Evropska unija je napravila dva važna koraka kada je reč o njenoj ambiciji za unapređenje energije vetra. Prvi korak jeste potposivanje Evropske povelje o vetru (eng European Wind Charter) od strane većine članica ali i drugih vodećih predstavnika industrije vetra. Očekuje se da će se ovaj broj u narednom periodu povećati još. Drugi korak jesu podaci koji pokazuju da je 21 članica do sada podnela obećanja o postavljanju vetroelektrana u naredne tri godine.
Ova ovećanja ukazuju na posvećenost članica u vezi sa ubrzanjem razvoja energije vetra u Evropskoj uniji, kako na kopnu tako i na moru. Ova obećanja jesu dobrovoljna i nemaju pravi status, ali njihov cilj je da pruže jasan pregled postavljanja vetrogeneratora u narednim godinama.
Kada je reč o Evropskoj povelji o vetru, ona sledi odredbe navedene u Evropskom akcionom planu za energiju vetra (eng European Wind Power Action Plan) koji je objavljen pre oko dva meseca. Njenim potpisivanjem takođe se potvrđuje kolektivna odlučnost Evropske unije za ostvarenje snažne i otporne industrije vetra.
Pročitajte još:
- U SOMBORU SE PLANIRA GRADNJA VETROELEKTRANE OD OKO 120 MW NA GOTOVO 5.000 HEKTARA
- PORAST PATENATA ZA TEHNOLOGIJU VETRA NA MORU
- ISTRAŽIVANJE: ŠTA RADITI SA OTPADOM VETROTURBINA?
Povelja obuhvata niz dobroviljnih obaveza koje su usmerena na podršku razvoja ovog sektora u Evropskoj uniji, a podršku je dopila od više od 300 kompanija iz sektora vetra. Među obavezama su da se osigura dovoljan, snažan i predvidiv niz aktivnosti za implementaciju energije vetra, što uključuje i ažuriranje Nacionalnih energetskih i klimatskih planova, zatim treba unaprediti, pojednostaviti i učiniti doslednost u dizjanu aukcija za energiju vetra, kako bi se promovisala proizvodnja visokokvalitetnih vetroturbina koje imaju ujedno visok standard zaštite životne sredine, inovacija i drugo. Još jedna među obavezama jeste i povećanje proizvodnih kapaciteta opreme za vetar u Evropskoj uniji kako bi se ispunila očekivana povećanja potražnje za projektima vetra.
Sve ovo prati postizanje nedavno dogovorenog cilja Evropske unije o najmanje 42,5 odsto obnovljive energije do 2030. godine, sa ambicijom da se postigne i 45 odsto, koji je postavljan u revidiranoj Direktivi o obnovljivim izvorima energije (eng Renewable Energy Directive).
Energetski portal