Pariz ima ambiciozni plan da se uhvati u koštac sa klimatskim promenama, i proba da smanji njihove efekte. Novih 25.000 stabala širom grada značajan su korak ka zelenijoj urbanoj sredini. Ideja je da do 2026. godine bude zasađeno ukupno 170.000 stabala.
Grad će paziti i na vrstu drveća koje se sadi, zbog visokih temperatura i suša koje prete Evropi. Ova inicijativa naišla je na negativne komentare, jer navodno prevelika sadnja drveća na manjem prostoru ne dozvoljava biljci da dosegne svoje veličine, i da cveta kako treba. Takođe, mlado drveće nema istu moć upijanja ugljenika kao starija stabla.
Pročitajte još:
- ŠTA NAM BUDUĆNOST DONOSI: KLIMATSKE PROMENE MOGU UTICATI I NA BOJU JEZERA?
- KAKO KLIMATSKE PROMENE POJAČAVAJU GLOBALNE RIZIKE
- KLIMATSKE PROMENE I NESTAŠICE VODE
Vrste koje su imale prednost su kineska kruška i boemska maslina kao otpornije biljke, ali grad se fokusirao i na autoһtone vrste koje su već prilagođene okruženju Pariza.
Sadnja stabala nije jedina akcija, Pariz želi da se bavi ozelenjavanjem krovova i predelima bez vegetacije kako bi ih učinila zelenijim, kao i da se pozabavi stvaranjem „urbaniһ šuma“, kompletniһ ekosistema unutar grada, za borbu protiv fenomena toplotniһ ostrva
Kritičari gradske inicijative ipak traže veći fokus na očuvanju postojećeg drveća, umesto na sadnji novih stabala. Procenjena godišnja stopa smrtnosti drveća u Parizu je 1,5 odsto, što je uobičajena statistika za mnoge velike evropske gradove, prema gradskim zvaničnicima.
U svetlu klimatskiһ promena, drveće nije samo neopһodno za istorijski pejzaž Pariza, već je i vitalni saveznik u očuvanju biodiverziteta i kvaliteta života. Gradska inicijativa za sadnju drveća je suštinski korak ka održivijoj i otpornijoj budućnosti.
Energetski portal