Put zelene tranzicije je trajno opredeljenje Republike Srbije i preduzimamo sve potrebne mere kako bi tranzicija ka čistoj energiji bila finansijski i socijalno održiva i pravedna, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović na konferenciji „Zelena tranzicija“, u organizaciji Francusko-srpske privredne komore i ambasade Republike Francuske u Beogradu.
Ministarka je naglasila da izgradnja novih kapaciteta koji koriste obnovljive izvore treba da bude usklađena i sa razvojem prenosne i distributivne elektroenergetske mreže, kako bi razvoj energetskog sektora bio održiv, efikasan, ekonomičan i vodio ka višem stepenu energetske bezbednosti i sigurnosti.
„Prioritetni projekti, koji treba da omoguće održivo korišćenje novih kapaciteta obnovljivih izvora veće snage su pre svega reverzibilne hidroelektrane „Đerdap 3“ i „Bistrica“, ali i brža realizacija planiranih projekata Elektroprivrede Srbije koji se odnose na hidroelektrane, vetro i solarne elektrane. Ne smemo zaboraviti ni zeleni vodonik, kao ogroman potencijal i energent budućnosti, koji je sada i u zakonu prepoznat obnovljivi izvor energije”, istakla je Đedović.
Pročitajte još:
- ENERGETSKA TRANZICIJA U GREJANJU: KOJE SU NAJVEĆE PREPREKE?
- GLOBALNI IZVEŠTAJ ZA 2022. POKAZUJE DA JE ENERGETSKA TRANZICIJA SPORA
- MIHAJLOVIĆ: ENERGETSKA TRANZICIJA JE PRAVEDNA ZELENA TRANZICIJA OKRENUTA PREMA LJUDIMA
Podsetila je da u ovom trenutku udeo obnovljivih izvora energije u energetskom miksu Republike Srbije iznosi 26 odsto u potrošnji i da je u planu 400 novih megavata.
„Radimo na unapređenju regulatornog okvira, kako bi mreža srednjoročno mogla da primi i osam puta veći kapacitet od trenutnog. Pri tome, jedno od važnih pitanje je da li će investitori koji koriste sunce i vetar doprinositi da ta električna energije bude od koristi građanima i privredi, ili će težiti izvozu celokupne proizvodnje. Verujem da ćemo naći model koji je u najboljem interesu građana, ali i održiv za investitore“, poručila je ministarka Đedović, navodi se u saopštenju.
Prema njenim rečima korišćenje geotermalne energije je u početnoj fazi i veoma skromno u odnosu na potencijal i resurse, tako da će jedan od fokusa u narednom periodu biti upravo veće korišćenje geotermalne energije.
Dodala je da je Ministarstvo rudarstva i energetike, u tom pogledu, zainteresovano za razmenu stručnog iskustva sa Francuskom, s obzirom da je Francuska vodeća evropska zemlja u oblasti geotermalne energije.
Energetski portal