Solarna energija, zeleni vodonik, hidroenergetski sektor i dekarbonizacija teme su razgovora drugog dana konferencije “Nedelja energetike za Zapadni Balkan” koju organizuje britanska kompanija Invest In Network, uz podršku Agencije za investicije Crne Gore i Odeljenja za međunarodnu trgovinu Ujedinjenog Kraljevstva.
Učesnici današnjih panela su eminentna regionalna imena iz oblasti energetike i predstavnici velikih evropskih investicionih fondova.
Panel o „Solarnoj energiji i baterijama za skladištenje energije“, u trenutku kada vlada velika energetska kriza i preti ozbiljna nestašica električne energije, privukao je veliku pažnju učesnika.
Evan Rajs, UGT Renewables, stručnak je za sisteme za skladištenje energije. U svom izlaganju posebnu pažnu posvetio je sistemima za skladištenje energije i njihovim potencijalima i tome koliko će se koristiti u budućnosti.
Dimitris Galanos, Sungrow, govorio je o rešavanju izazova sa kojima se susreću investitori prilikom izgradnje solarnih elektrana na Balkanu.
Nemanja Mikać, ElevenES, govorio je o LFP baterijama, koje će se proizvoditi u fabrici u Subotici, prvoj velikoj fabrici te vrste u Evropi. On je pričao o prednostima upotrebe ovih baterija i tome koliko proces njihove izrade napreduje i koliko je neophodno da svi sarađuju kada je reč o napretku ove oblasti.
Fabijan Kuhn, Fichtner, izlagao je o solarnim projektima i baterijama za skladištenje energije. Kako je istakao sve više energije, zahtevaće sve više mesta za skladištenje.
Til Barmajer, GIZ, govorio je o konceptu prozjumera u Srbiji, spomenuo je i Zakon o obnovljivim izvorima energije koji je prošle godine usvojen. Zahvaljujući novim zakonodavnim okvirima domaćinstva i industrija sada mogu da proizvode električnu energiju za svoje potrebe, a višak da plasiraju u mrežu.
Miloš Kostić, MT-KOMEX, govorio je o budućnosti fotonaponskih sistema u Srbiji. Kako je istakao, davno je uvideo da će cena struje iz godine u godinu rasti, te da što pre treba postati energetski nezavistan. Upotrebom solarne energije, osim sticanja nezavisnosti od dobavljača električne energije, smanjuje se emisija ugljen-dioksida, a i doprinosi se podizanju svesti o zaštiti životne sredine.
“Budućnost mora biti zelena energija”, istakao je Kostić.
Kako je dodao Evropska unija ima cilj da do 2025. godine dostigne 400 GW solarne energije, a skoro 740 GW do 2030. Plan je da EU do 2030. godine najmanje 45 odsto energije dobija iz obnovljivih izvora.
Kostić je istakao da je kompanija MT-KOMEX lider kada je reč o izgradnji solarnih elektrana u Srbiji. Izgradili su prvu solarnu elektranu na zemlji koja se nalazi u privatnom vlasništvu i počeli su gradnju najveće bifacijalne solarne elektrane na zemlji u privatnom vlasništvu u Srbiji.
Konferencija “Nedelja energetike za Zapadni Balkan” održava se na crnogorskom primorju, a traje od 6. do 8. septembra 2022. godine.
Energetski portal