Potencijal regiona je veliki, moramo da delujemo odmah i brzo 

Foto: EP

U Crnoj Gori u toku je konferencija “Nedelja energetike za Zapadni Balkan” u organizaciji britanske kompanije Invest In Network, uz podršku Agencije za investicije Crne Gore i Odeljenja za međunarodnu trgovinu Ujedinjenog Kraljevstva.

Na prvom panelu razgovaralo se o potencijalu izvora čiste energije na Zapadnom Balkanu, a učestvovali su Riđela Gegprifti, iz kompanije Statkraft iz Albanije, Mladen Grgić Direktor Agencije za investicije Crne Gore, zatim Frančesko Korbo, ispred Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) i Erik Skoto, predsednik i jedan od osnivača kompanije Akuo Enerdži. Moderator panela bio je Artur Lorkovski, direktor Sekreterijata energetske zajednice. 

Učesnici su diskutovali o potencijalu Zapadnog Balkana kada su u pitanju čisti i obnovljivi izvori energije, šta je u regionu posebno zanimljivo investitorima, kao i o tranziciji energetskog miksa na OIE. Svi govornici su istakli veliki potencijal regiona, pomenuli najznačajnije projekte koji su već realizovani, ali i one koji su u planu. 

Mladen Grgić je podvukao veliki značaj koji leži u povezanosti naših zemalja, jer delimo reke i jezera, a većina zemalja Zapadnog Balkana bila je jedna država u prošlosti. Kako je istakao, od velike važnosti je uspostaviti saradnju van granica pojedinačnih država, jer nam je svima cilj isti, a investitori region posmatraju kao celinu, ne kao posebne države.

Učesnici su saglasni da ono što predstavlja izazov i pored velikog interesovanja privatnog sektora jeste nedovoljno strukturiran pristup vlada naših država, kao i nepostojanje regulacija i zakona.

Frančesko Korbo je istakao da projekat VE “Krnovo” snage 72 MW, koji je prvi vetropark u Crnoj Gori i jedan od najvećih u regionu, prvi projekat EBRD-a nakon skoro 30 godina na našim prostorima.

Erik Skoto pomenuo da je Crna Gora, u kojoj je Akuo Enerdži uspostavio ovaj projekat, trebalo da bude prva zemlja u Evropi koja će koristiti 100 odsto obnovljive izvore energije.

Posebno su spomenuli to da Crna Gora, jeste zemlja u kojoj će sva domaćinstva imati priliku da uštede značajna sredstva i to zahvljajujući velikom kapacitetu obnovljivih izvora energije i velikom potencijalu u izvozu energije.

Skoto se posebno osvrnuo na skladišta električne energije, koja su od velike važnosti i jedan od ključnih elemenata u energetskoj tranziciji. 

“Nekada su se ljudi opirali korišćenju obnovljivih izvora energije, ali danas ne postoji alternativa, čak nam i cene energenata daju signal da je vreme da ubrzamo”, istakao je on. 

Učesnici panela su poručili da svi prisutni sigurno znaju šta treba uraditi, te ako budu delovali, svi zajedno ćemo stvoriti bolju budućnost za sve nas i našu decu. Ističu da  je “potrebno je da delujemo odmah i brzo”.

Finansiranje projekata

Foto: EP

Na drugom panelu prvog dana konferencije pričalo se o finansiranju projekata čiste energije, ali i o prelasku sa fid-in tarifa na sistem aukcija, o rizicima finansiranja i kako ih minimizovati. Moderator panela bio je Petar Mitrović, partner i advokat u Karanović & Partners, dok su  panelisti bili Gvido Kleri, ispred Evropske investicione banke (EIB), Mati Piparinen ispred Green for Growth Fund (GGF), Duško Krsmanović ispred UKEF, Milica Sredanović, Rukovodilac za infrastrukturu u International Finance Corporation i Maja Turković Viši potpredsednik SVP Development Europe.

Gvido Kleri govorio je o investicijama EIB-a u obnovljive izvore energije, a posebno je sve zainteresovao stav o investiranju u projekte u koje uključen privatni sektor i koliko su spremni da rizikuju da bi se targeti o smanjenju emisije GHG dostigli do 2030. godine. 

Mati Piparinen ispred GGF-a (Green for Growth Fund) govorio je o aktivnostima orgaizacije, kao i projektima u sklopu Finance in Motion koji savetuju GGF o iskorišćavanju moći zelenih finansija i ulaganjima koja smanjuju emisiju CO2 na 19 tržišta širom Evrope, Bliskog istoka i Severne Afrike.

Kako je objasnio rade na šest ciljeva održivog razvoja (SDG): Čista voda i sanatacija (SDG 6), Pristupačna i čista energija (SDG 7), Industrija, inovacije i Iifrastruktura (SDG 9), Održivi gradovi i zajednice (SDG 11), Odgovorna potrošnja i proizvodnja (SDG 12) i Akcije za klimu (SDG 13). 

Duško Krsmanović je rukovodilac u UKEF zadužen za Zapadni Balkan, Centralnu i Istočnu Evropu, u svom izlaganju govorio je o projektima na kojima rade i kako funkcioniše poslovanje UK Export Financing.

Milica Sredanović, naglasila je značaj finansiranja IFC-a u regionu i podvukla je da je u njihovom energetskom portfoliju 54 odsto u obnovljivim izvorima energije. 

Izlaganje Maje Turković odnosilo se na projekte u sektoru obnovljivih izvora energije, ali i izazovima sa kojima se suočavaju usled trenutne situacije na tržištu.

Konferencija “Nedelja energetike za Zapadni Balkan” održava se na crnogorskom primorju, a traje od 6. do 8. septembra 2022. godine. 

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti