Izuzetno visoke letnje temperature širom sveta donele su požare, sušu i ozbiljnu nestašicu vode. Tropski talas Holandiji je doneo nestašicu vode, što je posledica izuzetno toplog leta bez kiše.
Zbog isparavanja i veoma niskih vodostaja reka u Holandiji je zemlja “žedna vode”, prenose svetski mediji.
Holanđane posebno zabrinjava to što dve trećine stanovništva živi ispod nivoa mora, te suše mogu brzo da postanu akutni problem i prouzrokuju stvaranje mulja u rekama, što će otežati rečnu plovidbu i uticati na sav živi svet u vodi i oko nje.
Drugi problem je isušivanje brana, a u ovom tenutku barže na donjoj Rajni, važnom putu za prevoz uglja iz Rotterdama do nemačkih čeličana, prevoze s manje od pola kapaciteta.
Prema saopštenju Ministarstva infrastrukture i saobraćaja Holandije voda kroz Rajnu teče brzinom od 850 kubnih metara u sekundi u Lobitu, što je „izuzetno malo za ovo doba godine“.
Pročitajte još:
“Nivo podzemnih voda je nizak i vrlo nizak na jugu što dovodi do uginuća riba i sve više algi, ali na sreću to se, za sada, nije odrazilo na pijaću vodu”, dalje se navodi.
Koliko je situacija, gotovo svuda alarmanta, pokazuje i to što je u Hrvatskoj i Italiji na snazi redukcije u potrošnji vode. Pijaća voda se do kraja avgusta ne sme koristi za pranje vozila, ulica, javnih površina, zalivanje bašta i terena, punjenje bazena.
Kazne za nepoštovanje ovih propisa u Italiji iznose do 500 evra, a u Istri u Hrvatskoj svi koji prekrše pravila biće delimično ili potpuno isključeni sa vodovodnog sistema.
Kada je reč o našoj zemlji za sada nema najavljenih redukcija u isporuci vode, a trenutno su sušom najviše pogođeni poljoprivrednici koji strahuju za prinose jer je na mnogim njivama zemlja popucala, a posedice nedostatka padavina već se vide na usevima.
Naučnici već godinama upozoravaju na globalno zagrevanje i posledice koje ono donosi, a koje su svake godine sve vidljivije. Trenutna situacija dodatno podstiče sve nas da uložimo dodatne napore kako bi došlo do promena.
Milica Radičević