Tuže Španiju Evropskoj komisiji: Za pomor riba krive poljoprivredu

Foto-ilustracija: Pixabay

Ekološke nevladine organizacije podnele su tužbu Evropskoj komisiji protiv Španije zbog zagađenja Mar Menora, velike slane lagune koju, prema njihovim tvrdnjama, uništava otpad iz poljoprivrede.

Kontinuirano skupljanje đubriva sa obližnjeg poljoprivrednog zemljišta, a smatra se i da je 8.500 hektara pod ilegalnim navodnjavanjem, stvorilo je toksične uslove zbog čega su uginule mnoge ribe i druge morske životinje čije je to prirodno stanište, saopštio je NGO ClientEarth. Krajem avgusta objavljeno je da je uginulo njih oko pet tona.

U ovoj organizaciji poručuju da zakoni Evropske unije o prirodi zahtevaju od nacionalnih tela preduzimanje potrebnih mera kako bi izbegli zagađenja zaštićenih područja i vodnih tela. Međutim, NGO veruje da Španija nije ispunila tu zakonsku obavezu već da preduzima samo površne korake u zaštiti spomenutog područja od štetne poljoprivredne prakse.

Iz ClientEarth-a su upozorili da vrste izumiru, a turiste s tog područja tera smrad i loš pogled. Snimke uginulih riba ovog leta kružile su naslovnicama španskih, ali i inostranih medija. Tone riba u laguni su stradale zbog iznenadnog manjka kiseonika, što naučnici objašnjavaju ulaskom nitrata koji se koristi kao đubrivo u intenzivnoj poljoprivredi. Kako navodi AP news, uzrokuju masovno razmnožavanje algi koje troše kiseonik morskog sveta.

Ekološke, ekonomske i društvene posledice

Ekološka udruženja upozoravaju na preveliku upotrebu đubriva, njihovo ispuštanje u lagunu, ali i nezakonito navodnjavanje što je nedavno kritikovao Evropski revizorski sud i to na nivou cele Evropske unije.

„Naši stručnjaci iz Ecologistas en Acción veruju da bi Mar Menor mogao da se oporavi ako se uvedu potrebne mere za promenu načina upravljanja zemljištem“, naveli su u saopštenju.

Kako tvrde, mere uključuju smanjenje količine navodnjavanog zemljišta, uvođenje strogih ograničenja u količini korišćenih đubriva i primenu prirodnih rastvora kako bi se zadržao višak hranljivih materija kao i sprečio gubitak zemljišta.

Ali, smatraju kako se regionalna vlada odlučila za kratkoročne mere, kao što je zabrana određenih đubriva na malom području što dugoročno ne rešava probleme.

„Nastavak kompromitacije Mar Menora i okolnog poljoprivrednog zemljišta u korist kratkoročne dobiti nanosi nepopravljivu štetu. Na kraju će to područje ostaviti neplodno, što će imati ekološke, ali i ekonomske kao i društvene posledice“, upozorio je Soledad Galjeho, savetnik za divlje životinje i staništa ove organizacije.

Izvor: Agroklub

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti