U organizaciji Udruženja Biogas Srbija, Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije i Udruženja Biogas Nemačka, održana je panel konferencija „Razvoj i uticaj mera na održivi rast biogas sektora u Srbiji“.
Udruženje Biogas Srbija je reprezentativna asocijacija u sektoru obnovljivih izvora energije i sa Nemačkom biogas asocijacijom sarađuje na partnerskom projektu osnaživanje i stabilizaciji biogas sektora u Srbiji.
Glavni motiv organizacije ove panel konferencije je promocija i isticanje značaja biogas sektora u Srbiji, kao i razmena iskustava ključnih učesnika u ovom sektoru, a u cilju definisanja predloga za unapređenje i održivi razvoj sektora proizvodnje biogasa.
Na konferenciji su učestovali predstavnici Ministarstva rudarstva i energetike Republike Srbije, Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srbije, Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, predstavnici Udruženja Biogas Srbija, predstavnici Udruženja Biogas Nemačka, predstavnici organizacija: GIZ DKTI, UNDP, IFC, EBA, kao i predstavnik Ambasade Nemačke u Srbiji.
Pročitajte još:
Konferenciju je otvorio ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić, sumirajući preduslove za razvoj tržišta energije iz obnovljivih izvora.
Ministar Antić je naglasio posvećenost resornog ministarstva ispunjavanju ciljeva prema Evropskoj energetskoj zajednici, izražavajući nedvosmislenu podršku nastavku razvoja sektora obnovljivih izvora energije, te istakao da će se u narednom periodu najviše razvijati proizvodnja struje iz biomase.
Ministar Antić je istakao da se u Srbiji uveliko razvijaju biogasna postrojenja i već je na električnu mrežu priključeno 21,2 megavata iz tog izvora energije, a oko 25 projekata ima privremeni status povlašćenog proizvođača električne energije.
Ministar Antić je istakao da je do 2016. godine, kada je vlada donela određena podzakonska akta u toj oblasti, bilo jedva nešto više od četiri megavata instalisanih kapaciteta, iako biomasa i biogas predstavljaju najznačajniji resurs kada je reč o obnovljivim izvorima energije, a dodao je i da je razvijanje projekata na biogas najkompleksnije, pošto je neophodan zaokružen sistem od sirovine do tehnologije. Na kraju govora ministar Antić je zahvalio partnerima iz Nemačke na pomoći našoj zemlji. Skup je u ime Ambasade Nemačke pozdravila i šef odeljenja za međunarodnu saradnju Ambasade Nemačke u Srbiji Leoni Rajmers koja se obratila prisutnima i naglasila važnost podrške Nemačke biogas sektoru u Srbiji.
Prvim delom konferencije moderirao je predsednik Upravog odbora Udruženja Biogas, Danko Vuković i predstavio ciljeve udruženja i načine podrške razvoju biogas branše, a govorio je o budućnosti biogas sektora u Srbiji kao i o pozitivnim efektima biogasa na ekologiju kroz tretiranje bio-otpada.
Gospodin Nebojša Arsenijević iz Svetske banke govorio je o pravcima razvoja biogas sektora, te prezentovao mapu puta razvoja biogas sektora u Srbiji. Gospodin Arsenijević je naglasio da 1 MW biogasa proizvede do šest puta više energije u poređenju sa 1 MW drugih OIE (6 puta više od solarnih panela, a oko 3,5 puta više od vetrogeneratora).
Nakon gospodina Arsenijevića, prisutnima se obratio se dr Štefan Rauh iz Udruženja Biogas Nemačka i izložio iskustva i trendove razvoja biogasa u Nemačkoj, kao nosioca energetskih sistema budućnosti.
Industrijski inženjer Marion Vishoj, koja se potom obratila skupu, govorila je o značaju bezbednosti na biogas postrojenjima, kao i merama predostrožnosti koje se mogu preduzeti kako se nesreće ne bi događale ili se svele na minimum. Značajan doprinos konferenciji dao je dr Atila Kovač iz Evropske asocijacija za biogas – EBA, koji je govorio o razvoju biogas sektora u Evropi i dao primere dobre prakse iz evropskih zemalja.
Drugim delom konferencije, panel diskusijom pod nazivom „Buduće podsticajne mere za održiv razvoj biogas sektora u Srbiji“ moderirao je gospodin Saša Vitošević, član Upravnog odbora Udruženja Biogas Srbija.
Učesnici panela bili su:
1. prof. pr Miloš Banjac, Ministarstvo rudarstva i energetike,
2. dr Slobodan Cvetković, Ministarstvo zaštite životne sredine,
3. Slobodan Živanović, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede,
4. Milica Vukadinović, GIZ DKTI,
5. Dragan Stefanović, UNPD,
6. dr Štefan Rauh, Fachverband Biogas e.V.
Konstruktivna i dinamična diskusija rezultirala je zaključcima:
– Realno je očekivati da će se u Srbiji izgraditi 30 MW kapaciteta u elektranama na biogorivo (do danas je napravljeno 21.2 MW, a u procesu izgradnje i dobijanja dozvole su projekti čija je ukupna instalisana snaga 24,7 MW).
– Neophodno je kontinuirano podsticanje biogas sektora u Srbiji (fid-in tarife su neophodne, ali nisu jedini vid podsticaja, već postoji veliki broj drugih koji biogas sektoru može biti na raspolaganju), kao i usmeravanje zakonske regulative kako bi se obezbedio održivi razvoj.
– Nastaviće se sa podsticajima biogas sektora u Srbiji, a diskutovaće se o modelima koji će se dalje primenjivati. Podsticajne tarife će se analizirati, a sagledaće se sva iskustva – od Nemačke do ostalih relavantnih zemalja, koje takve projekte podržavaju i izaći sa konkretnim paketom mera, koji će definisati naše nove ciljeve, ali i podsticajne tarife koje će biti ekonomski bazirane i omogućiti razvoj takvih projekata.
– Sa intenzivnom podrškom nastaviće i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, kao i Ministarstvo zaštite životne sredine koji ističu veliki značaj biogasa za oblasti njihovog delovanja.
Izvor: Udruženje Biogas Srbija