Za uspeh savremene poljoprivredne proizvodnje, potrebni su edukacija i poslovanje zasnovani na znanju. Kako bi opstala i bila konkurentna u međunarodnim okvirima, neophodno je korišćenje tačnih i pravovremenih informacija. O ovoj temi, razgovarano je na prvoj međunarodnoj konferenciji „International Grain Forum”, koja je održana u Beogradu.
Preko 200 predstavnika kompanija iz zemlje i inostranstva, ali i stručnjaka koji dolaze iz sveta agrara, bankarstva, transporta i logistike, razgovaralo je o problemima finansiranja žitarskog sektora, kako u lokalnim, tako i u globalnim okvirima, kao i o mogućnostima za prevazilaženje trenutnih neizvesnosti u tom sektoru, navodi se na sajtu Privredne komore Srbije, koja je pružila podršku u organizaciji događaja.
Tom prilikom, Vlado Kovačević, direktor Produktne berze Novi Sad, istakao je da je važno da se poljoprivrednici iz Srbije što više upoznaju sa savremenim trendovima kroz edukaciju.
On je naglasio da je potrebno početi od planiranja proizvodnje kako bi se ostvarile promene. U vezi sa tim, naveo je da je produktna berza organizovala niz kurseva vezanih za sticanje znanja i način planiranja setvene strukture, što je najvažniji momenat u prodaji poljoprivrednih proizvoda.
Pristuni su imali priliku da čuju iskustva iz Brazila o načinu finansiranja poljoprivredne proizvodnje. U toj zemlji, kako se navodi, 50 odsto proizvodnje u velikom obimu funkcioniše putem finansiranja unapred, pri čemu se budući rod na njivi koristi kao kolateral za obezbeđenje kredita.
Tokom panela, poljoprivredni proizvođači i ostali učesnici u lancu, od skladištara, prevoznika, prodavaca i otkupljivača, razmenili su stavove o stanju proizvodnje žita u svetu, najvećim problemima u sektoru logistike i transporta, kao i o pitanjima finansiranja proizvodnje i otkupa.
Pročitajte još:
- Novi Program finansijske podrške za plasman meda
- Isplativost proizvodnje cveća u Srbiji
- Đubrivo poskupelo za 50 do 100 evra po toni: Kako će se to odraziti na srpske poljoprivrednike?
Stevica Čarapić, regionalni direktor Mediteranske brodske kompanije (MSC) za Srbiju, Severnu Makedoniju i Crnu Goru, koja je takođe pružila podršku u organizaciji događaja, govorio je o problemima i potencijalima izvoza žitarica, a tom prilkom istakao i izazove sa kojima se proizvođači i trgovci suočavaju prilikom otpreme žitarica u regionu.

Prema njegovim rečima, isporuka žitarica u kontejnerima na glavna tržišta za naše žitarice, do sada nije razmatrana kao mogućnost. Pod glavnim tržištima istakao je Bliski i Daleki istok, kao i Afriku, dodajući da MSC pokriva sve luke u tom delu sveta.
Dodao je da ta kompanija tek počinje sa plasiranjem žitarica iz Srbije, za koju smatra da ima izuzetno veliki potencijal.
Takođe, na događaju je bilo reči i o regenerativnoj poljoprivredi i prednostima koje donosi, kao i o sve većem uticaju klimatskih promena na svetske cene žitarica.
Veljko Jovanović, savetnik predsednika Privredne komore Srbije (PKS), istakao je značaj edukacije za poljoprivrednike, naglašavajući da na proizvodnju utiče mnogo faktora, među kojima sve značajniju ulogu imaju klimatske promene. Zbog toga je, kako kaže, važno da poljoprivredni proizvođači imaju sve relevantne informacije kako bi mogli da planiraju svoje poslovanje zasnovano na znanju.
Energetski portal