Nekoliko zemalja u Africi pokazuje veće interesovanje za obnovljive izvore energije i zelenu tranziciju uopšte. Jedna od ovih zemalja ima vrlo ambiciozne i visoko postavljene ciljeve koje želi da ostvari. Ta zemlja je Niger, koji u velikoj meri zavisi od šumskih resursa za proizvodnju energije na selu. U tom cilju, Nacionalni plan za obnovljivu energiju Nigera nastoji da poveća doprinos solarne energije za 30 odsto u ukupnom miksu energije do 2030. Ova smela ambicija uključuje stvaranje pet novih solarnih elektrana, proširenje kapaciteta obnovljive energije i povećanje pristupa električnoj energiji sa 15,72 procenata stanovništva u 2020. na 65 procenata do 2030. Pored toga, zemlja promoviše inicijative za pošumljavanje koje imaju za cilj rehabilitaciju 15.000 hektara šuma do 2030. godine.
Demokratska Republika Kongo planira da poveća kapacitet obnovljive energije sa 2,9 megavata (MV) u 2020. na 42,7 MV do 2030. godine, proširujući pristup električnoj energiji.
PROČITAJTE JOŠ:
- DA LI JE AFRIKA NOVA RUSIJA ZA EVROPU?
- EU SMANJILA POTROŠNJU GASA ZA 17,7 ODSTO
- OSNAŽIVANJE ŽENA U AFRICI KROZ ZELENU TRANZICIJU
Mozambik – ova primorska država zagovara održive poljoprivredne prakse kao što je sakupljanje kišnice i oporavak metana kako bi se ograničile emisije gasova staklene bašte. Zemlja namerava da instalira 5.000 solarnih fotonaponskih sistema za podršku pumpanju vode za navodnjavanje u poljoprivredi i upotrebi u domaćinstvima, navodi UN.
Tunis, koji krasi mediteransku obalu severne Afrike, od 2010. godine je izdvojio približno 587 miliona dolara za projekte obnovljive energije, fokusirajući se na solarnu fotonaponsku energiju i energiju vetra, što je donelo uštedu goriva i smanjilo emisije gasova staklene.
Pored ove četiri zemlje, koje su objavljene u izveštaju UN-a za klimatske promene, Maroko ima ambiciozni plan da bude jedna od afričkih zemalja sa najvećim kapacitetom u sektoru zelene energije, a ta ideja se najviše ogleda u zvaničnom planu da do 2030. godine proizvode 52 odsto električne energije iz OIE. Ranije smo pisali o njenim mnogo većim projektima koji potvrđuju težnje ove zemlje. Najveći solarni kompleks u blizini mesta Varzazat, gde je planirano da ceo projekat proizvodi 582 megavati, kada bude potpun, i drugi projekat jeste sa Velikom Britanijom – dve države povezane su sa četiri podvodna kabla dužine 3.800 kilometara, a prema procenama firme koja pokreće ovaj program, trebalo bi da obezbedi struju za preko sedam miliona britanskih domova do 2030. godine
Energetski portal