Završena revitalizacija HE „Đerdap 1“

Foto-ilustracija: Pixabay (falco)

Revitalizacija hidroelektrane „Đerdap 1“ je uspešno završena, u toku su primopredajna ispitivanja i najkasnije do polovine novembra očekuje se sinhronizacija i uključivanje u elektroenergetski sistem, navodi se u saopštenju „Elektroprivrede Srbije”.

Ovih dana pokrenuta je prva vrtnja poslednjeg revitalizovanog agregata A3 i „Đerdap 1“ sa šest modernizovanih i jačih „mašina“ spreman je da iskoristi potencijal Dunava.

„„Đerdap 1“ je više od pet decenija ponos naše hidroenergetike i uspešno urađenom revitalizacijom biće to sigurno i narednih 30 do 40 godina. Dobili smo povećanu snagu, manji obim održavanja i višedecenijsku pouzdanost”, rekao je Dušan Živković, v. d. generalnog direktora „Elektroprivrede Srbije“.

Kako je istakao revitalizacijom HE „Đerdap 1“ ukupna snaga njenih šest agregata povećana je na 1.140 megavata, a povećanjem nominalne aktivne snage svakog agregata sa 171 na 190 megavata EPS je dobio jednu novu elektranu, snage oko 100 megavata.

Pročitajte još:

„Nastavićemo revitalizacije u hidro sektoru i u narednom periodu, a najznačajniji projekti su modernizacija „Vlasinskih hidroelektrana“, HE „Bistrica“, „Potpeć“ i „Đerdap 2“. Značaj revitalizacije hidroelektrana EPS-a prepoznala je i Evropska unija, koja je kroz program Western Balkan Investments Framework (WBIF) dodelila EPS-u bespovratna sredstva od 49 miliona evra za finansiranje četiri projekta obnovljivih izvora energije. Od toga, 16,1 milion evra namenjeno je za revitalizaciju „Vlasinskih hidroelektrana“, rekao je Živković.

Foto-ilustracija: Pixabay (Erich Westendarp)

HE „Đerdap 1“, najveća hidroelektrana u sistemu „Elektroprivrede Srbije“, proizvodi oko polovine ukupne električne energije iz hidro sektora EPS-a. Obimne radove na revitalizaciji HE „Đerdap 1“ obavili su stručni timovi „Elektroprivrede Srbije”, HE „Đerdap”, stručnjaci domaćih naučnih institucija i ruske firme „Silovije mašini”. Agregat A3 zaustavljen je 1. septembra 2022, posle više od 51 godine rada. Najveći deo koji je montiran u jednom komadu na A3 je rotor glavnog generatora težine 610 tona i prečnika 14,15 metara. Radno kolo trubine sa šest lopatica težine 350 tona je najatraktivniji deo koji se montira u jednom komadu. U svaki agregat ugrađeno je oko 40 kilometara energetskih i signalnih kablova. U revitalizovane agregate ugrađena je najmodernija oprema domaćih i svetskih proizvođača.

Glavni isporučilac opreme je ruska firma „Silovije mašini“ iz Sankt Petersburga, a deo opreme revitalizovan je u domaćim fabrikama. Koliki je ovo ogroman posao ilustruje podatak da je demontirano 1.300 tona rotirajuće i 950 tona statične opreme. Izvođači radova bili su radnici HE „Đerdap 1“, „Goša montaže“, „Đerdap usluga“, ATB Sever iz Subotice, „Jadran“, „Kolubara Metal“ kao i stručnjaci instituta „Nikola Tesla“, „Mihajlo Pupin“, dok je kontrola metala poverena Institutu za ispitivanje materijala iz Beograda.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti