Udruženje “Obnovimo Zagreb” pozvala je prošle nedelje Vladu Hrvatske da izmeni odluku o novčanoj pomoći za popravak zgrada oštećenih zemljotresom kako bi se, osim za sanaciju dimnjaka i ugradnju kondenzacionih kotlova, novac iskoristio i za druge efikasne načine grejanja i tople vode.
Kondenzacioni kotlovi nisu odgovarajuće ni najbolje rešenje za svako domaćinstvo, naglasila je zajednica stručnjaka i naučnika “Obnovimo Zagreb” u otvorenom pismu premijeru Andreju Plenkoviću.
Prema njihovim navodima, postoji niz drugih mogućnosti za dugoročno savremeno rešavanje potrebe za grejanjem i toplom vodom za domaćinstva čiji su dimnjaci uništeni tokom zemljotresa, kao što su priključak na toplanu, korišćenje toplotnih pumpi, obnovljivih izvora energije, itd.
Pročitajte još:
Udruženje je zbog svega navedenog predložilo da se Odluka o osiguranju novčane pomoći za privremenu i nužnu zaštitu i popravak zgrada oštećenih potresom na području Grada Zagreba i okoline izmeni tako da se predviđeni iznos od 20.000 kuna (oko 2,6 hiljade evra) po domaćinstvu, osim za sanaciju dimnjaka i ugradnju kondenzacionih kotlova može upotrebiti i za ugradnju ostalih visoko efikasnih načina grejanja i pripreme tople vode.
Izmenom Vladine odluke postigla bi se višestruka korist – bila bi u skladu sa Zakonom o tržištu toplotne energije i načelima tržišnog takmičenja, jer bi se izbegao monopol ugradnje samo jedne vrste uređaja za proizvodnju toplotne energije za domaćinstva.
Izmenjena odluka omogućila bi pristup obnovi sistema grejanja pogođenih domaćinstava i domaćim proizvođačima toplotne energije.
Povrh toga bi diverzifikovala kvalifikacije neophodne za poslove dovođenja oštećenih domaćinstava u upotrebljivo stanje, što je veoma važno s obzirom na približavanje sezone grejanja i nedovoljne kapacitete izvođača angažovanih na sanaciji dimnjaka i ugradnji kondenzacionih kotlova.
Izvor: Udruženje „Obnovimo Beograd“