Projekat izgradnje Centra za upravljanje otpadom u Resniku, koji je u planu Grada Zagreba, predstavlja značajan korak ka modernizaciji sistema upravljanja otpadom u gradu.
Predviđeno je da bude operativan do 2028. godine, što će Zagrebu omogućiti da na savremen i ekološki prihvatljiv način obrađuje komunalni otpad, biootpad i reciklate poput papira, plastike i metala.
Ključna karakteristika ovog postrojenja je njegova tehnološka naprednost, s obzirom da će kako je gradonačelnik Zagreba objasnio, postrojenje koristiti najbolje dostupne tehnologije u EU, koje su potpuno zatvorene, zbog čega se neće emitovati neprijatni mirisi ili štetne emisije, navodi se na sajtu Grada Zagreba.
PROČITAJTE JOŠ:
- IZVOZ OTPADA – EU DONOSI STROŽE MERE ZA UPRAVLJANJE OTPADOM
- EU: USPEŠAN RAZVOJ ENERGIJE VETRA, ALI POTREBNI DODATNI NAPORI ZA POSTIZANJE CILJA DO 2030
- KAKVI SU IZGLEDI ZA OSTVARENJE CILJA UTROSTRUČENJA OIE POSTAVLJENOG NA COP28?
Ukupni trošak ambicioznog projekta procenjen je na oko 140 miliona evra. Osim izgradnje samog postrojenja, ovaj plan uključuje i zatvaranje postojećeg odlagališta Jakuševec.
Odlagalište Jakuševec, na desnoj obali Save, služi kao mesto za odlaganje stalnog otpada glavnog grada i njegove okoline. Odlagalište je kategorizovano kao odlagalište I kategorije, i uvek je postojala zabrinutost oko ove deponije.
U sklopu ovih napora, predložena je i saradnja sa Zagrebačkom županijom, gde bi grad preuzeo celokupni trošak izgradnje postrojenja i prihvatanje mešanog komunalnog otpada iz županije, ukoliko Zagrebačka županija preuzme mešani komunalni otpad iz grada u naredne četiri godine, objasnio je gradonačelnik.
Deponije stvaraju velike probleme u gradovima, od zagađenja podzemnih voda, neprijatnih mirisa, zdravstvenih rizika, štetnih emisija, i sličnih problema, stoga je tema upravljanja otpadom sve značajnija.
Energetski portal