Evropska komisija predstavila je Čist industrijski dogovor ( eng. The Clean Industrial Deal), koji će da ubrza proces dekarbonizacije, a u isto vreme obezbedi budućnost proizvodnje u Evropi.
Ovaj Dogovor mobilizovaće više od 100 milijardi evra za podršku proizvodnji čistih proizvoda u EU. Iznos uključuje dodatnih milijardu evra garancija u okviru trenutnog Višegodišnjeg finansijskog okvira.
Dogovor može poboljšati konkurentnost jer daje sigurnost i predvidljivost kompanijama i investitorima da Evropa ostaje opredeljena za cilj da do 2050. godine dekarbonizuje privredu.
Dogovor se fokusira uglavnom na dva usko povezana sektora: energetski intenzivne industrije i čiste tehnologije. Energetski intenzivne industrije zahtevaju hitnu podršku za dekarbonizaciju i elektrifikaciju. Ovaj sektor suočava se s visokim troškovima energije, nepravednom globalnom konkurencijom i složenim regulativama, što negativno utiče na njegovu konkurentnost.
Pročitajte još:
- Indija postavila ambiciozne ciljeve: 500 GW čiste energije do 2030.
- Pomorski sektor EU – ubrzanje dekarbonizacije kroz nove mere
- EU Kompas konkurentnosti – strateški okvir za inovacije, dekarbonizaciju i sigurnost
Čista tehnologija je u srcu buduće konkurentnosti i rasta i ključna je za industrijsku transformaciju. Cirkularnost je takođe centralni element Dogovora zbog maksimalnog korišćenja ograničenih resursa EU i smanjenja zavisnosti o dobavljačima iz trećih zemalja za sirovine.
Merenje intenziteta ugljenika
Zakon o ubrzanju industrijske dekarbonizacije razvijaće dobrovoljnu oznaku za intenzitet ugljenika industrijskih proizvoda, na temelju jednostavne metodologije koja koristi podatke iz sistema trgovine emisijama (ETS) i nadovezuje se na metodologiju CBAM-a.
„Ovo bi trebalo da bude osnova za dalje angažovanje u međunarodnim naporima za merenje intenziteta ugljenika. Radi brzine, Komisija će započeti sa čelikom 2025. godine, koristeći postojeće izveštavanje industrije. Oznaka za cement biće kreirana u okviru Uredbe o građevinskim proizvodima, a zahtev za standardizaciju biće uskoro podnet“, navedeno je u Dogovoru.
Dodaje se da će EK raditi na pojednostavljivanju i usklađivanju metoda obračuna ugljenika i do četvrtog kvartala 2025. identifikovati prioritetne oblasti i moguće pravce za pojednostavljenje, usklađivanje i pouzdanu verifikaciju.
Energetski portal