WWF Adria, u osvrtu na svoje aktivnosti sprovedene tokom 2024. godine, podelio je rezultate neke od najuspešnijih projekata, među kojima se i kao najveći regionalni uspeh, koji su sproveli u saradnji sa Nacionalnim parkom Plitvička jezera, ističe se uklanjanje prvih rečnih barijera u Hrvatskoj.
Sveukupno, ovo bila uspešna godina kada je reč o zaštiti prirode. Ovome je doprinelo i stupanje na snagu Zakona o obnovi prirode, nakon dve godine zagovaranja i kampanja. Iako je zakon postignut, pravi izazov je pred državama članicama koje treba da razviju i sprovedu Planove obnove prirode.
WWF Adria se takođe posvetio zaštiti Jadranskog mora uz saradnju sa ribarima. Kako se navodi, učestvovali su u osnivanju Fonda za predfinansiranje održivog ribarstva i osigurali tehničku pomoć za povlačenje sredstava iz tog Fonda, što je ribarima tokom ove godine omogućilo finansiranje od preko 100.000 evra, a najmanje toliko je predviđeno i u 2025. godini. Tim sredstvima je 30 plovila krenulo u tehničko preuređenje pogona na obnovljive izvore energije, što će biti ponovljeno i dogodine.
Uspešna saradnja ističe se i sa hotelskom grupacijom Valamar, koja je sa svojih jelovnika uklonila nekoliko retkih i zaštićenih vrsta, a postignut je i dogovor da se sabljarka i morski par u njihovim restoranima više ne serviraju. Pored toga, WWF Adria postigao je izmenu Pravilnika o zaštiti riba i drugih morskih organizama, čime se osiguralo da ribar koji lovi škampe, ukoliko nađe ženke koje imaju spoljašnja jaja, sve te ženke mora odmah da vrati u more.
Pročitajte još:
- WWF Adria – Povezanost uspešnog poslovnog sveta i zdrave prirode
- WWF Adria podržava inovativne ekološke projekte
- Na Bijeloj reci uklonjene barijere stare i do 250 godina
Kada je reč o oblasti zaštite prirode na kopnu, WWF Adria započeo je nekoliko novih projekara, kao što je Restoriver, koji se bavi ublažavanjem klimatskih promena u Gornjem Podunavlju kroz edukaciju javnosti i ključnih donosioca odluka. Time se otvara novo područje – transformacija prehrambenog sistema uz uključivanje lokalnih zajednica u zajedničko stvaranje zdravih i otpornih urbanih vrtova, promociju održivosti hrane i rešenja zasnovanih na prirodi.
,,Cilj projekta ForestConnect, koji se sprovodi u sedam zemalja srednje i istočne Evrope, je zaštita i očuvanje biodiverziteta u ekološkim koridorima i eko-regionima od transnacionalnog značaja u dunavskom slivu, a mi smo zaduženi za aktivnosti koje se odnose na prikupljanje podataka i mapiranje sigurnih koridora za velike zveri na Staroj planini u Srbiji. Kako bismo priblžili značaj i ulogu velikih zveri na našim prostorima organizovali smo i diskusiju, ali i izložbu Putevi divjih zveri’’, navode iz WWF Adria.
Pored toga, kroz projekat za unapređivanje zajedničkog života ljudi i velikih zveri, postavljene su zaštitne ograde u NP Tara i PP Uvac koje će pomoći stočarima i pčelarima da se obrane od neželjenih napada velikih komšija iz divljine.
Još neki od važnih akcija jeste sadnja šest šuma hrane u Srbiji i Hrvatskoj, a tu je i organizacija nekoliko javnih događaja, poput Foruma ekoloških politika u Srbiji, koji će uskoro doživeti svoje drugo izdanje, a na kojem se govorilo o zaštićenim područjima, zaštiti reka i šuma. Veliki utisak na prisutne i odjek u medijima izazvalo je i, kako navode iz WWF Adria, predstavljanje Izveštaja o stanju planete, u oktobru i u Beogradu i u Zagrebu.
Više o uspesima koje je WWF Adria ostvario tokom 2024. godine, pročitajte ovde.
Energetski portal