Veći budžet i više mera za poboljšanje kvaliteta vazduha

Foto-ilustracija: Unsplash (Kristen Morith)

Unapređenje kvaliteta vazduha i zaštita životne sredine postali su centralne tačke u najnovijim naporima Vlade Republike Srbije, prema zvaničnom saopštenju. Različite strategije i mere su utvrđene kako bi se postigao ovaj cilj, uključujući zamenu energenata u domaćinstvima i javnim objektima, unapređenje energetske efikasnosti, pošumljavanje, zabranu paljenja strnjike, kao i poboljšanje infrastrukture za električna vozila.

Poseban fokus stavljen je na modernizaciju energetskih sistema kroz zamenu zastarelih i zagađujućih energenata ekološki prihvatljivijim alternativama. Usvojenim budžetom za 2024. godinu, biće izdvojena značajna sredstva za ove inicijative, uključujući milijardu dinara za gašenje kotlarnica i zamenu energenata u javnim institucijama.

Pored toga, postoji i plan za energetsku sanaciju stambenih i javnih objekata, u saradnji sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj (EBRD), sa investicijama vrednim 64,5 miliona evra. Projekat će se fokusirati na unapređenje energetske efikasnosti kroz sanaciju oko milion metara kvadratnih grejne površine, navodi se u saopštenju na sajtu Vlade Srbije.

PROČITAJTE JOŠ:

Mere zaštite vazduha donose već vidljive rezultate, sa smanjenjem broja dana sa povećanim zagađenjem vazduha u različitim gradovima, poput Beograda i Bora, gde je zabeleženo značajno smanjenje nivoa sumpor-dioksida i dana sa povećanim zagađenjem, u odnosu na prethodne godine. Iako na problemu zagađenja ima još mnogo da se radi kada je u pitanju naša zemlja, saopštenje ukazuje da je srednja vrednost sumpor-dioksida 10 puta manja nego pre 10 godina, dok je budžet izdvojen za životnu sredinu 18 puta veći za 2024. godinu u odnosu na 2010.

Foto-ilustracija: Pixabay (Bergadder)

U cilju promocije održive mobilnosti, planirana je i zamena starih vozila i proširenje mreže punjača za električna vozila duž javnih puteva. Takođe, biće nastavljene i subvencije za domaćinstva koja unapređuju svoje energetske sisteme, sa fondom od 45 miliona evra obezbeđenim u saradnji sa Svetskom bankom.

Pošumljavanje takođe igra ključnu ulogu u ovim naporima, s planovima za pošumljavanje slabije kvalitetnih poljoprivrednih površina u različitim gradovima, kao što su Beograd, Zaječar, Kragujevac i Pirot.

Sve ove inicijative predstavljaju deo šireg plana i kontinuiranog rada na zaštiti i unapređenju kvaliteta vazduha u Srbiji, pokazujući značajno povećanje budžeta i resursa namenjenih zaštiti životne sredine.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti