Kao i godina za nama, 2024. će biti obeležena različitim događajima posvećenim životnoj sredini, biodiverzitetu i održivosti. Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEP), naveo je na svom sajtu neke važne događaje koji nas očekuju u narednim mesecima.
Danas je počeo Peti sastanak Radne grupe UNEP-a za azot, sa ciljem unapređenja implementacije razolucije 4/14 i 5/2 Skupštine UN za životnu sredinu (UNEA) o „Održivom upravljanju azotom’’.
U ovom mesecu, od 23. do 25. očekuje se Bern III Konferencija o saradnji među konvencijama u vezi sa biodiverzitetom za implementaciju Globalnog okvira za biodiverzitet Kunming-Montreal. Ova konferencija fokusira se na unapređenje implementacije ovog Globalnog okvira podsticanjem inkluzivne saradnje i razmenom praktičnih iskustava.
Već u februaru održaće se dva važna događaja. Prvi koji će se održati od 12. do 17. februara biće Četrnaesti sastanak Konferencije članica Konvencije o očuvanju migratornih vrsta divljih životinja. Na ovom događaju pažnja će biti usmerena na međunarodnu saradnju za opstanak migratornih vrsta, odnosno na očuvanje staništa i pretnje poput prekomerne eksploatacije i klimatske krize. Šesto zasedanje Skupštine Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (UNEA-6), drugi je događaj i održaće se od 27. februara do 1. marta, a u okviru njega biće naglašen efikasne i održive multilateralne akcije u borbi protiv klimatskih promena, gubitka biodiverziteta i zagađenja.
Pročitajte još:
- ŠTA NAM JE DONEO COP28?
- EKSTREMNA VRELINA POSTAJE NORMALNOST – 2024. BIĆE NAJTOPLIJA GODINA IKAD ZABELEŽENA
- GLOBALNI OKVIR ZA BIODIVERZITET KUNMING-MONTREAL – ŠTA SE PROMENILO?
Četvrta sednica Međuvladinog pregovaračkog komiteta, trajaće od 21. do 30. aprila. Komitet, uz podršku UNEP-a, nastoji da izradi međunarodni pravno obavezujući instrument koji se bavi zagađenjem plastikom, obuhvatajući morsku sredinu.
Od 28. do 30. maja, čeka nas Konvencija iz Najrobija COP 11. Najrobijska konvencija je regionalni ugovor koji radi na zaštiti, upravljanju i razvoju zapadnog Indijskog okeana. Kako se navodi na sajtu UNEP-a, njen COP 11 obuhvata preliminarni sastanak za partnere, stručnjake i nacionalne kontakt tačke, nakon čega sledi sastanak šefova delegacija. Sednica uključuje reviziju Programa rada Konvencije za 2022–2024, usvajanje Programa rada i budžeta za 2024–2026, i razmatranje ključnih odluka.
Drugi globalni sastanak nacionalnih fokalnih tačaka Montevidea održaće se od 3. do 5. juna. Program prava životne sredine u Montevideu posvećen je unapređenju globalne vladavine prava u oblasti životne sredine. Ciljevi ovog programa odnose se na promovisanje razvoja i implementacije vladavine prava u oblasti životne sredine, jačanje kapaciteta u zemljama i doprinos ekološkom aspektu Agende 2030.
Od 17. do 21. Juna biće održana Treća sednica Ad Hoc otvorene radne grupe o panelu za naučnu politiku kako bi se unapredilo zdravo upravljanje hemikalijama i otpadom i radilo na sprečavanju zagađenja.
Kraj oktobra biće obeležen sa dva događaja. Prvi od 21. do 23. oktobra jeste 26. međuvladin sastanak Koordinacionog tela o morima istočne Azije, a fokusiraće se na ključne strategije za upravljanje morskim okruženjem u regionu istočnoazijskih mora. Drugi događaj počinje istog dana, a završava se 1. novembra i reč je o 16. sastanaku Konferencije stranaka Konvencije o biološkoj raznolikosti Ovaj događaj označava ključni globalni skup koji se bavi očuvanjem biodiverziteta, biološkom bezbednošću i pristupom genetskim resursima.
Kraj godine rezervisan je za 5. sednicu Međuvladinog pregovaračkog komiteta za razvoj međunarodnog pravno obavezujućeg instrumenta o zagađenju plastikom, uključujući i morsko okruženje, a biće održan od 25. novembra do 1. decembra.
Još jedan vrlo važan događaj jeste Konferencija UN o klimatskim promenama 2024 (COP29), koji će biti održan od 11. do 24. novembra u Azerbejdžanu.
Energetski portal