Unapređenje politika i regulativa potrebno za cilj utrostručenja OIE

Foto-ilustracija: Freepik (jcomp)

Već je poznato da je u okviru Konferencije Ujedinjenih nacija o klimatskim promenama 2023 (COP28), postignut sporazum o utrostručenju globalnog kapaciteta obnovljivih izvora energije, kao i o udvostručenju energetske efikasnosti do 2030. godine. Ovaj sporazum poznat je kao Konsenzus UAE (eng UAE Consensus).

Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije (IRENA), u svoj novom izveštaju identifikovala je strukturne prepreke koje je neophodno da države prevaziđu kako bi ostvarile napredak prema postavljenom cilju.

Osim prepreka, izveštaj pod nazivom Perspektiva svetske energetske tranzicije (eng The World Energy Transitions Outlook), nudi i ključne podsticaje koji ni potpomogli u stvaraju povoljnih uslova za ubrzanje tranzicije.

Među preprekama se izdvaja izolovano donošenje politika, zato što se na taj način onemogućava sistemska promena koja je potrebna u energetskoj politici i planiranju. Najveći deo članica IRENA koje su učestvovale u istraživanju koje je sprovedeno u pripremi za sledeće podnošenje nacionalno određenih doprinosa (NDC), istakle su da je potrebno da se poboljšaju politike i regulativa kako bi se napredovalo u energetskoj tranziciji.

Prisećanja radi, NDC predstavljaju obavezne planove i ciljeve u vezi sa globalnom borbom protiv klimatskih promena, koje zemlje postavljaju kao svoje doprinose.

Pročitajte još:

IRENA je postavila određene smernice i preporuke za donosioce politika, kojima bi trebalo države da se vode. Kako se navodi, odgovori država članica pokazali su da su one u saglasnosti sa njima.

Na svom zvaničnom sajtu, IRENA navodi sledeće smernice i preporuke. Prva, postavljanje energetske tranzicije u centar nacionalnim ekonomskih i razvojnih strategija, zatim tu je i usmeravanje sektorskih i međusektorskih politika za promociju razvoja obnovljivih izvora kao i druga rešenja u vezi sa tranzicijom. Kao treća, navodi se prilagođavanje politika i mera tržišnim realnostima i na kraju prilagođavanje politika za podršku industriji obnovljivih izvora.

I kada je reč o smanjenju emisija u sektoru transporta, Izveštaj koji je objavila IRENA navodi da mnoge države i dalje nemaju dovoljno ambiciozne ciljeve, koji su u skladu sa Pariskim sporazumom. Štaviše, samo 23 zemlje su postavile dobre ciljeve u svojim NDC, dok 135 zemalja ne uključuju specifične ciljeve za smanjenje emisija. Električna vozila predstavljaju ključni deo dekarbonizacije, zbog čega politike treba da uključe u sebe efikasnost vozila, infrastrukturu za njihovo punjenje kao i da se smanji nepotreban transport.

Kako navodi IRENA, politike u vezi sa dekarbonizacijom treba da budu pravične tako da podstiču inovacije ali i rešavanju socio-ekonomske nejednakosti.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti