Nepravilna upotreba sredstava za zaštitu bilja sve češće je razlog za vraćanje pošiljki voća i povrća unutar zemalja Evropske unije, čijem sistemu za kontrolu bezbednosti hrane i mi pripadamo. Od danas je u Srbiji zabranjena upotreba 113 preparata za zaštitu bilja.
Preparati su povučeni zato što sadrže 17 aktivnih supstanci koje su nedavno zabranjene u EU, a koje od danas ne mogu više ni u Srbiji da se koriste jer, kao što si i rekla, domaća regulativa je skoro potpuno usaglašena sa evropskom.
Lista zabranjenih preparata nalazi se na sajtu Ministarstva poljoprivrede, a direktor Uprave za zaštitu bilja Nebojša Milosavljević rekao je za RTS da su oni zabranjeni pre 18 meseci, a da je sada istekao roku kojem su mogli da se koriste, odnosno da se potroše zalihe.
Ističe da preostala količina zaliha treba da se odloži u skladu sa zakonom, odnosno da se preda onome ko je zadužen za skupljanje tog otpada, a koji zatim ide na bezbedno uništavanje.
Pročitajte još:
- INJEKCIJA ZA VOĆNA STABLA – ALTERNATIVA KLASIČNIM PESTICIDIMA?
- PESTICIDI NA BAZI HLORPIRIFOSA DOZVOLJENI SAMO ZA ŠEĆERNU REPU
- SENZORI U PRIRODI: KAKO SE BILJKE ADAPTIRAJU U ODNOSU NA TEMPERATURE
Za četiri godine zabranjeno je 50 aktivnih supstanci, a za njihovo korišćenje predviđene su kazne.
Lista zabranjenih aktivnih supstanci: tiofanat-metil (12 preparata sadrži tu supstancu), imidakloprid (8), zeta-cipermetrin (4), mankozeb (38), haloksifop-p (3), fenbukonazol (1), alfa-cipermetrin (4), ciprokonazol (9), miklobutanil (3), flutriafol (8), diflubenzuron (2), fenoksikarb (1), famoksadon (3), indoksakarb (6), akrinatrin (1), prohloraz (7), fosmet (1).
Izvor: RTS