Ministarstvo energije, rudarstva i industrije FBiH donelo je novi Pravilnik o izdavanju energetske dozvole prema kome energetska dozvola nije potrebna za izgradnju elektrana instalisane snage manje od 1 MW, osim u slučaju hidroelektrane.
Takođe, novim Pravilnikom je utvrđeno da se energetske dozvole ne mogu izdavati za izgradnju hidroelektrana instalisane snage manje od 10 MW, izuzev za hidroelektrane na gravitacionim vodovodima.
Odredbe ovog Pravilnika primenjuju se i na rekonstrukciju postojećih elektrana, ako posebnim zakonom nije drugačije propisano.
Pročitajte još:
- MEMORANDUM U OBLASTI NUKLEARNE ENERGIJE – „VETAR U LEĐA’’ DOMAĆIM STRUČNJACIMA, AKADEMSKOJ I NAUČNOJ ZAJEDNICI
- KOLIKO MAĐARSKA ULAŽE U RAZVOJ SOLARNE ENERGIJE U DOMAĆINSTVIMA
- UNAPREĐENJE MREŽE ZA PRIKLJUČENJE, PRIORITET ZA RAZVOJ ENERGIJE VETRA – KAKO TO OSTVARITI?
Energetska dozvola je upravni akt koji investitoru izdaje Federativno ministarstvo energije, rudarstva i industrije u postupku prikupljanja potrebnih dozvola za izgradnju elektroenergetskog objekta za proizvodnju električne energije.
Da bi se kvalifikovao za dobijanje energetske dozvole, investitor mora da dokaže da ispunjava kriterijume koji se odnose na vrstu i korišćenje primarnih izvora energije, sigurnost elektroenergetskog sistema, postrojenja i prateće opreme i mogućnost priključenja na elektroenergetski sistem.
Takođe je potrebno da ispunjava kriterijume koji se odnose na lokaciju i upotrebu zemljišta, zaštitu životne sredine i osiguranje trajne kontrole uticaja na okolinu, energetsku efikasnost, kvalifikovanost podnosioca zahteva, doprinos ispunjenju ciljeva u korišćenju obnovljivih izvora energije i doprinos smanjenju emisija GHG i štetnih gasova i čestica.
Energetski portal