Najviša prosečna temperatura površine okeana na svetu zabeležena je ovog leta. Na Floridi je temperatura dostigla neverovatnih 38°C, Severni Atlantik je dostigao vrhunac u julu, a Sredozemno more zabeležilo je istorijski maksimum od 28,7°C. Postoji više uzroka ovakvog stanja, ali jedan od njih su oslabljeni vetrovi iznad Sahare. Trenutni klimatski obrazac El Ninja pogoršava situaciju, a slabiji vetrovi su doveli do smanjenja saharske prašine, koja tradicionalno ublažava temperaturu mora, navodi se na sajtu UNEP-a.
Kako temperatura okeana raste, određenim vrstama sve je teže da prežive. Oni koji ne mogu da migriraju u hladnije vode ili da se brzo prilagode, suočavaju se sa značajnim stresom ili izumiranjem. Neke vrste mogu migrirati prema polovima ili u dublje vode u potrazi za nižim temperaturama. Ova promena može poremetiti lokalne ekosisteme, potencijalno uvodeći nove predatore ili konkurente.
Pročitajte još:
- VIŠE TEMPERATURE U OKEANIMA – EKSTREMNIJE VREMENSKE NEPRILIKE NA KOPNU
- GLOBALNI OKEAN DOSTIGAO REKORDNO VISOKU TEMPERATURU
- DNO ARKTIČKOG OKEANA ZAROBLJAVA VELIKU KOLIČINU CO2
Prekomerna toplota je često povezana i sa višim nivoima CO2. Okean apsorbuje značajnu količinu ovog CO2. Fenomen povezan sa ovim procesima poznat je kao zakiseljavanje okeana. Kiselost utiče na morska stvorenja poput mekušaca, korala i nekih vrsta planktona, što im otežava formiranje i održavanje svojih struktura. Beringovo more je svedočilo naglom padu populacije snežnih rakova na Aljasci sa 11 milijardi na manje od 2 milijarde u roku od četiri godine.
Prema studiji UN iz 2021. godine, morski toplotni talasi su se udvostručili od 1982. do 2016. i intenzivirali od 1980-ih. Sagorevanjem fosilnih goriva oslobađaju se ogromne količine gasova staklene bašte, pri čemu veliki deo ove toplote apsorbuju okeani. Što topliji okean, to manja sposobnost da apsorbuje CO2, što pojačava koncentraciju gasova staklene bašte u atmosferi.
Rastuće morske temperature takođe izazivaju katastrofu na kopnu, što dovodi do ozbiljnih vremenskih pojava poput uragana.
Energetski portal