Sa stopom cirkularnosti od 11,8 odsto u 2023. godini, Evropa koristi veći udeo recikliranih materijala u odnosu na druge regione, iako su poboljšanja u poslednjim godinama bila ograničena.
Na nivou EU razvijen je snažan okvir koji uključuje politike, znanje i finansiranje kako bi se podstakla i podržala cirkularna ekonomija, ističe Evropska agencija za životnu sredinu koja je objavila ključne podatke o putu Evrope ka cirkularnoj ekonomiji.
Kako se navodi, kompanije i potrošači pokazuju prve znakove prihvatanja novih poslovnih modela i obrazaca potrošnje. Međutim, linearni sistemi i dalje dominiraju, a efikasnost trenutnih napora ostaje nejasna, delimično zbog ograničenih podataka za praćenje, dodaje se.
– Svaki Evropljanin godišnje koristi oko 14 tona materijala i proizvodi pet tona otpada, što je među najvišim nivoima na globalnom nivou i iznad održivih granica – upozorava Agencija.
Pročitajte još:
- Proizvodnja održivog goriva za avione iz biootpada u Indoneziji
- Opasan otpad na teritoriji Pančeva
- Krediti za tretman čvrstog otpada u 47 opština
Evropa reciklira skoro polovinu proizvedenog otpada
Kao pozitivni aspekti navode se ostvaren ekonomski rast uz stabilnu potrošnju resursa. Evropa je visoko efikasna u izvlačenju vrednosti iz resursa, s produktivnošću resursa koja prelazi dva evra po kilogramu od 2015. godine, što je više od 2,5 puta iznad svetskog proseka, objašnjava se.
Takođe, Evropa reciklira skoro polovinu proizvedenog otpada, a dodatne koristi bi se mogle ostvariti promocijom reciklaže i podrškom efikasnom funkcionisanju tržišta sekundarnih materijala.
– Cirkularnost materijala u Evropi je bila niska i relativno stabilna poslednjih godina, budući da su i obim reciklaže i upotreba materijala stagnirali od 2014. godine. Pored toga, globalni ekološki uticaji potrošnje u Evropi se povećavaju, a ekološke koristi cirkularnosti još uvek nisu postale očigledne – zaključuje Evropska agencija za životnu sredinu.
Izvor: Cirkularna ekonomija