Sud poništio Studiju uticaja na životnu sredinu za termoelektranu “Ugljevik 3”

Foto-ilustracija: Pixabay (ustalij_pony)

Presudom Okružnog suda u Banjaluci poništeno je rešenje Ministarstva prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije Republike Srpske kojim se odobrava konačna Studija uticaja na životnu sredinu za projekat izgradnje i korišćenja termoelektrane “Ugljevik 3”.

Ova sudska odluka donesena je u postupku koji je Centar za životnu sredinu pokrenuo početkom marta 2022. godine podnošenjem tužbe protiv pomenutog ministarstva zbog odobravanja pomenute studije.

Brojni proceduralni nedostaci, nedostatak adekvatne procene emisija zagađujućih materija u vazduh – posebno emisija ugljen-dioksida, razlog su podnošenja tužbe.

Glavni argument suda uz uvažavanje navoda iz tužbe jeste preuranjeno odlučivanje čime je onemogućeno učešće zainteresovane javnosti u susednim zemljama. Ovo se primarno odnosi na javnost Republike Hrvatske kojoj nije omogućen propisani rok za izjašnjavanje po pitanju konačne verzije Studije uticaja.

“Uprkos jasnoj nameri šire javnosti za učešćem u tekućem upravnom postupku, u smislu primedbovanja na sadržaj konačne verzije Studije uticaja, Ministarstvo je ubrzanim odlučivanjem osujetilo zakonitost donešenog akta, tj. suprotno kako Espoo konvenciji o prekograničnom negativnom uticaju, tako i Arhuškoj konvenciji zbog propuštanja razmatranja ishoda učešća celokupne javnosti, ali i principa reciprociteta, zbog čega je ovakva odluka suda bila očekivana”, izjavio je Redžib Skomorac, pravni savetnik u Centru za životnu sredinu.

Aktivisti za zaštitu životne sredine ističu da je i pored svih napora preduzetih u proteklih desetak godina, a koliko traje monitoring planiranja i realizacije ove TE, jasno da Ministarstvo grubo krši kako domaće propise, tako i međunarodne obaveze, te da potpuno relativizuje rad postojeće TE “Ugljevik” čije štetne emisije već značajno opterećuju životnu sredinu u i oko Ugljevika.

Pročitajte još:

„Ovaj projekat u koliziji sa svim mogućim sporazumima, zakonima i procedurama i krajnje je vreme da vlasti u Republici Srpskoj prestanu da odugovlače sa odobravanjem i izdavanjem dozvola. Jedini logičan korak Ministarstva je ukidanje ekološke dozvole zasnovane na neadekvatnoj studiji, a samim tim i “brisanje” ove termoelektrane iz svih strategija i planova u RS”, naveo je Dragan Ostić, koordinator kampanje “Stop prljavoj energiji, budućnost je obnovljiva” u Centru za životnu sredinu.

Foto-ilustracija: Pixabay (yecao2018)

Podsećamo da je u toku 2018. godine, povodom podnošenja žalbe protiv ekološke dozvole od strane Centra, došlo do zaključenja Sporazuma o poravnanju između Sekretarijata Energetske zajednice i Ministarstva u Beču. Međutim Ministarstvo je jednostrano prekršilo ovaj Sporazum i pokrenulo i okončalo proceduru nove procene uticaja bez konsultacija sa Sekretarijatom. Nakon toga, Ministarstvo je investitoru izdalo i ekološku dozvolu, iako upravni spor protiv Studije uticaja za isti projekat nije bio okončan.

Usled toga, Centar je u julu 2022. godine osporio i ekološku dozvolu, inače treću takvu dozvolu koja je nezakonito izdata za ovo postrojenje.

“Presudu u kojoj su sada od strane suda utvrđene relevante činjenice o zakonitosti akta na kojem se temlji i ekološka dozvola za ovo postrojenje, dostavili smo postupajućem sudu na uvid budući da ista predstavlja značajan dokaz u sporu koji smo naknadno pokrenuli i protiv ekološke dozvole, jer se radi o prethodnom pitanju na osnovu čega bi i ekološka dozvola trebala biti poništena”, dodao je Skomorac.

Izvor: Capital

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti