Strateški koraci ka energetski efikasnijem i održivijem sektoru zgradarstva

Foto-ilustracija: Unsplash (robert-linder)

U cilju smanjenja potrošnje energije i emisije štetnih gasova, fokus se sve više stavlja na sektor zgradarstva. Ulaganja u energetsku efikasnost postaju prioritet, što je važno pitanje i za građevinski sektor, i privredu uopšte.  Postoji ambiciozan plan za energetsku obnovu stambenih i javnih objekata do 2030. godine, koji uključuje rehabilitaciju velikog broja zgrada i domaćinstava.

U središtu nastojanja za poboljšanje energetske efikasnosti u sektoru zgradarstva nalaze se ambiciozni ciljevi koji su definisani za narednu deceniju. Postavljen je zadatak da se do 2030. godine energetski rehabilituje oko jedan odsto stambenih zgrada godišnje, tri odsto javnih zgrada i oko 2,3 odsto nerezidencijalnih zgrada. Očekuje se da će ove mere omogućiti rehabilitaciju oko 130.000 domaćinstava i oko milion kvadratnih metara javnih zgrada, objasnila je resorna ministarka što je preneto na sajtu Ministarstva rudarstva i energetike.

Što se tiče dosadašnje situacije, energetski je sanirano oko 20.000 domaćinstava uz ulaganja od oko 2,7 milijardi dinara. Neki od već implementiranih programa su doveli do značajnih ulaganja i poboljšanja, sa fokusom na razne inicijative kao što su zamena stolarije, postavljanje solarnih panela i primena naprednih tehnologija za grejanje.

PROČITAJTE JOŠ:

Foto-ilustracija: Unsplash (Ivan Aleksić)

Aktuelni projekti, koji se realizuju u saradnji sa Svetskom bankom, usmereni su ka unapređenju energetske efikasnosti dodatnih 50.000 domaćinstava, sa ukupnim projektovanim vrednostima od oko 50 miliona dolara. Fokus je i na poboljšanju energetske efikasnosti stambenih zgrada priključenih na sisteme daljinskog grejanja. U okviru ovog projekta, teži se uštedi energije više od 35 odsto, pri čemu će biti obuhvaćeno više od 500 stambenih zgrada, ukupne površine oko milion kvadratnih metara.

Kroz različite inicijative sufinansira se energetska sanacija javnih objekata, uključujući škole, vrtiće i druge objekte, gde je već postignuta ušteda energije od 20 do 50 odsto. Sve ove inicijative i projekti, u saradnji sa internacionalnim partnerima i uz podršku lokalnih samouprava, teže promovisanju racionalne potrošnje energije i izgradnji energetski efikasnijeg i održivijeg društva i okoline.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti