Srbija prepoznaje važnost očuvanja prirodne baštine

Foto: Wikipedia (Milorad Dimić MD)

U Gadžinom Hanu otvoren je naučni seminar posvećen Suvoj planini, jednom od najdragocenijih prirodnih resursa naše zemlje.

Tom prilikom, ministar bez portfelja u Vladi zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u odnosima sa dijasporom, Đorđe Milićević, rekao je da je ovaj seminar prilika da se dublje razume važnost očuvanja ovog područja i nauči kako da pravilno balansiramo između turističke aktivnosti i zaštite prirode.

,,Suva planina nam pruža priliku da pokažemo kako možemo harmonično koegzistirati sa prirodom, negujući je dok istovremeno omogućavamo održiv razvoj zajednice’’, rekao je Milićević.

On je istakao da Vlada Srbije prepoznaje važnost očuvanja prirodne baštine, kao i stvaranje održivih turističkih destinacija, te stoga ulaže napore u izgradnju infrastrukture koja će omogućiti posetiocima da uživaju u prirodnim lepotama, ali isto tako i da je ne naruše.

Pročitajte još:

Ovaj predeo krase planinski vrhovi Trem čija nadmorska visina iznosi 1810 metara, zatim Mosor usponom od 985 metara nadmorne visine i Sokolov kamen od 1525 metara nadmorske visine.

Njeni posetioci mogu da uživaju u pešačkim turama, koje ipak nisu preporučljive za one koji nisu u dobroj kondiciji. Takve staze jesu Bojanine vode – Trem čija je dužina 15 kilometara, zatim Bojanine vode – Sokolov kamen – Trem dužine 21 kilometar i Kosmovac – Pasarelo – Preslap čija dužina iznosi 19,5 kilometara.

Izuzetno bogata šumama i ostalim biodiverzitetom, ona predstavlja zaštićeno područje. Specijalni rezervat prirode Suva planina dom je raznolikim vrstama, među kolima su surog orao, divlja svinja, vuk, srna i jelen. Kada je reč o flori i bogatstvu šuma, na ovom području nalaze se šume hrasta lužnjaka, šume vrbe i topole kao i šume smrče, a treba istaći i Pančićevu kandilku.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti