Solarne elektrane nisu budućnost već naša sadašnjost

Foto: EP

Unija poslodavaca Republike Srpske uz podršku Ministarstva privrede i preduzetništva Republike Srpske danas je organizovala „Banjaluka energetski forum – Uštedimo energiju. Sam događaj predstavljen je kao sajam na otvorenom na kom je prisustvovalo više od 300 učesnika, uključujući regionalne proizvođače iz oblasti obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, potencijalne korisnike – kompanije, predstavnike Vlade Republike Srpske, EU, predstavnike bankarskog sektora i međunarodnih organizacija.

Učesnici ove manifestacije imali su priliku da od izlagača iz zemalja regiona čuju i vide sve novitete iz ove oblasti. Nikola Grubor predstavio je grupaciju MT-KOMEX, koju čine MT-KOMEX iz Srbije i MT-KOMEX iz Bosne i Hercegovine kao izvođačke firme, CEEFOR kao projektantska firma, Charge&GO – elektropunjači i Energetski portal. On je iskoristio priliku da kaže da u ovim kompanijama radi više od 30 inženjera i 40 instalatera, ekonomisti, prevodioci i novinari.

Posebno je istakao činjenicu da grupacija MT-KOMEX za sada iza sebe ima oko 200 megavata isprojektovanih solarnih elektrana, više od 160 izgrađenih solarnih elektrana, 25 megavata CHP-a.

„Možemo reći da solarne elektrane nisu budućnost već sadašnjost“, istakao je Grubor i osvrnuo se na to da je u Srbiji „bum“ za solarnim elektranama nastao nakon skoka cene električne energije.

Okupljene je podsetio na izgrađene kapacitete u Evropi i to da Srbija ima veliki solarni potencijal koji treba iskoristiti. On se osvrnuo na sve benefite koje donosi izgradnja solarne elektrane, dok je potencijalnim investitorima detaljno objasnio sve načine postavljanja solarnih panela na različite tipove krovova.

Pročitajte još:

Kako je istakao, važno je da investitor pre postavljanja panela uradi dobar statički proračun, ili da to zatraži od izvođača radova.

Spomenuo je i neke od projekata kompanije MT-KOMEX, poput solarne elektrane Toyo Tire Taiyo, sa 8,4 megavata instalisane snage. Ova elektrana je u potpunosti napravljena za sopstvenu potrošnju, ali ima i mogućnost da se višak energija plasira u mrežu.

„U aprilu ove godine u rad smo pustili trenutno najveću solarnu elektranu u Srbiji, DeLasol, koja se nalazi na području opštine Lapovo. Snage 9,9 MW na godišnjem nivou proizvodiće 15.000 megavat-sati električne energije. DeLasol će dati veliki doprinos energetskom sistemu Srbije, a na godišnjem nivou smanjiće emisiju CO2 za oko 12.482 tona“, istakao je Grubor.

Cilj ovogodišnjeg „Banjaluka energetski forum – Uštedimo energiju“ bio je da pruži informacije domaćim kompanijama o mogućnostima uštede potrošnje električne energije, kao i da predstavi najnovija tehnička rešenja iz oblasti obnovljivih izvora energije.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti