Solarna revolucija Australije počinje na krovovima

Foto-ilustracija: Unsplash (giorgio-trovato)

Poznato je da je Australija jedna od najvećih zemalja na svetu sa površinom od 7,6 miliona km2 zbog čega nema jedinstvenu klimu. Međutim, dešava se da u određenim severnim delovima zemlje ima i preko 300 sunčanih dana. Čak i južni delovi, poput države Viktorija ili Južne Australije, sa drugačijom klimom imaju dovoljno sunca da ova zemlja uplovi u razvoj solarne energije.

Od ukupne proizvodnje električne energije 2022. godine, 32 odsto je došlo iz obnovljivih izvora, ali ova brojka raste iz godine u godinu, saopšteno je na sajtu Vlade. Rast je bio vođen i povećanom upotrebom solarnih panela na krovovima, koji su činili nimalo zanemarljiv deo proizvodnje električne energije. Tu leži jedna specifičnost kada je solarna energija ove zemlje u pitanju – pojedinci i njihovi domovi su ti koji u velikoj meri stoje iza rasta broja solara. Na primer, poslednjeg dana u godini 2023. krovna solarna energija je sama pokrila potrebe za električnom energijom jedne australijske države. 

Pročitajte još:

Izveštaj Australijskog operatera tržišta energije (AEMO) ističe ovo povećanje, posebno ukazujući upravo na značajan doprinos solarne energije nastale na krovovima kuća. Isti izveštaj takođe otkriva da je u četvrtom kvartalu 2023. prosečna proizvodnja iz distribuiranih fotonaponskih (PV) sistema dostigla istorijski maksimum od 3.433 MV, što je 17 odsto više nego u istom periodu 2022, ujedno postavljen rekord za bilo koji kvartal do sada.

Foto-ilustracija: Unsplash (Bill Mead)

To znači da doprinos malih tehnologija skupa pojedinaca nije beznačajan niti irelevantan, već utiče na energetsku tranziciju zemlje. S obzirom na istraživanja koja pokazuju da skoro trećina kuća u zemlji ima panele na krovu, možemo reći da je jedna od vodećih zemalja kada je reč o krovnim solarima po glavi stanovnika upravo Australija. To je na nivou države iznosilo oko 10 odsto, kako prenose i tamošnja istraživanja i mediji.

U Australiji je međutim kako bi se ispunili ambiciozni ciljevi zadati kada je reč o obnovljivim izvorima, potrebna neka masovnija tehnologija, bilo da je reč o suncu, vetru, vodi ili nekom drugom obliku energije. Za to postoje prepreke u zemlji koje su i infrastrukturne prirode, s obzirom da je zemlja ogromna, ali broj stanovnika mali, što znači da veliki državni projekti solarnih elektrana često mogu biti udaljeni od glavnih grupa potrošača, što dalje komplikuje infrastrukturu i ovaj izazov u prenosu energije, a takođe i povećava troškove infrastrukture.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti