Solarna energija je u poslednjih nekoliko decenija postala ključni faktor u globalnoj energetskoj tranziciji, a kompanija MT-KOMEX tokom svoje tri decenije poslovanja u velikoj meri doprinosi ovom trendu. Kroz konstantan rast i inovacije, MT-KOMEX je postigao značajne rezultate u oblasti solarnih sistema, instalirajući megavate energije koji čine stvarnu promenu u regionu. Ove, 2024. godine, kompanija je proširila svoje poslovanje van granica Srbije, ostavljajući značajan pečat na tržištu obnovljivih izvora energije. Početak 2025. godine donosi nove izazove i ciljeve, a kompanija nastavlja da se razvija kao lider u sektoru solarne energije, sa jasnim fokusom na održivost i ekološke benefite.
Gledajući celokupnu sliku, tokom godina MT-KOMEX izgradio je više od 250 solarnih elektrana – 90 MW na zemlji i preko 70 MW na krovu, instalirajući više od 350.000 solarnih panela. Trenutno tim broji preko 30 inženjera i 80 montera. S rastućom potražnjom za obnovljivim izvorima energije i električnom energijom, raste i broj projekata, kao i stručni tim.
Ogroman uspeh u 2024. godini jeste izgradnja i puštanje u rad dve solarne elektrane koje je kompanija realizovala – „B2 Nova Sun” u Novoj Crnji i „B2 Sunspot” u Kikindi.
Solarna elektrana „B2 Nova Sun” zvanično je puštena u avgustu. Reč je o elektrani snage 9,9 MW, koja se nalazi u industrijskoj zoni Nove Crnje, na prostranstvu od oko 13 hektara. Sačinjena od 16.820 bifacijalnih panela, elektrana će omogućiti proizvodnju od oko 14.000 MWh električne energije.
Osim energetske sigurnosti koju će pružiti, ova solarna elektrana smanjiće emisije ugljen-dioksida za više od 15.817 tona godišnje, što se može uporediti sa više od 3.000 prosečnih automobila isključenih iz saobraćaja tokom cele godine.
U FOKUSU:
- Put ka održivosti i ekološkoj odgovornosti
- Strategije za očuvanje planete
- Larve kao rešenje za zagađenje i održivu poljoprivredu
Drugi deo velikog uspeha je puštanje u rad solarne elektrane „B2 Sunspot” u Kikindi, snage 7 MW. Locirana je na mestu gde je prethodno odlagan otpad, dok je sada reč o potpuno produktivno iskorišćenom zemljištu. Procenjena godišnja proizvodnja od 11.000 MWh, zajedno sa energijom proizvedenom u Novoj Crnji, obezbediće ovom delu Banata 25.000 MWh čiste zelene energije dobijene od sunca.
Obe elektrane našle su se među pobednicima prvih aukcija koje je organizovalo Ministarstvo rudarstva i energetike Republike Srbije. Ugovori o otkupu električne energije i preuzimanju balansne odgovornosti potpisani su sa Akcionarskim društvom „Elektroprivreda Srbije”. Tom prilikom EPS je prvi put sa nekom solarnom elektranom potpisao ugovore za otkup energije i preuzimanje balansne odgovornosti na probnom i trajnom radu u trajanju od 15 godina.
Nakon uspešno završene prve aukcije, kompanija MT-KOMEX priprema se za učešće u drugom krugu aukcija u Srbiji za dodelu tržišnih premija obnovljivim izvorima energije, težeći da ponovi prethodne rezultate.
Poslovanje u regionu
Kada je reč o regionu, neminovno je osvrtanje na MT-KOMEX BH u Bosni i Hercegovini. Iako otvoren 2023. godine, već u prvoj poslovnoj godini ostvarene su značajne saradnje i poslovni uspeh. Pionirski projekat u BiH bio je izgradnja najveće solarne elektrane u sistemu JP „Elektroprivreda BiH d. d. Sarajevo”. Osim toga, izgrađene su solarne elektrane „Markovac Jungići” i „Markovac Jungići 1”. Ukupna snaga ovih solarnih elektrana je 280 kWp, dok će, prema urađenim procenama, njihova godišnja proizvodnja iznositi 360 MWh.
MT-KOMEX je 2024. godine prvi put gradio u Evropskoj uniji, tačnije u Hrvatskoj, gde su nešto drugačiji proceduralni zahtevi uspešno prevaziđeni, te je solarna elektrana na krovu za potrebe tamošnjeg investitora puštena u rad.
Ipak, sva ova dostignuća nisu ostvarena bez pratećih izazova, poput evolucije zakonskih okvira koja je pratila razvoj sektora još od 2009. godine, kada je omogućeno da privatni korisnici i industrijska postrojenja postanu istovremeno proizvođači i korisnici energije. Propisi su se menjali, a svaka nova verzija zakonskih odredbi, iako ne savršena, omogućila je određeni napredak i olakšala je ulaganje u obnovljive izvore energije. Prvi značajniji projekti ostajali su bez veće finansijske podrške, samim tim neisplativi, a bankama neizvesni. Kompanija MT-KOMEX razvijala se paralelno prateći evoluciju sektora solarne energije, zbog čega danas završava godinu sa svim navedenim rezultatima.
Priredila: Milica Vučković
Tekst u celosti pročitajte u Magazinu Energetskog portala ODGOVORNO POSLOVANJE