Sneg će se u budućnosti kraće zadržavati, čak i u slučaju povećanih padavina

U toku popodneva u ponedeljak, 23. decembra, nesnosna kiša pretvorila se u sneg. Kako najavljuje Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ), intenzivne snežne padavine trajaće do srede, a najviše će biti pogođeni zapadni krajevi Srbije.

Očekuje se između 20 i 40 cm, a u planinama i preko 50 cm novog snega.

Međutim, i pored intenzivnih padavina, snežni pokrivač se po svemu sudeći neće dugo zadržati, makar ne u nizijskim krajevima, jer aktuelne prognoze kažu da će narednih dana temperature biti od 1 °C do 4 °C iznad nule, piše za Klima101, Darko Savić sa Instituta za meteorologiju u Beogradu.

U međuvremenu, RHMZ je izdao upozorenje povodom aktuelnih padavina, a u kojem se navodi opasnost od „intenzivnog vlažnog snega” koji može izazvati probleme u saobraćaju, kao i u snabdevanju električnom energijom.

Drugim rečima, sneg nije važan samo za grudvanje, sankanje ili pravljenje sneška. On je zapravo nezaobilazan faktor u očuvanju stabilnosti mnogih sistema koji su nam važni, od turizma, preko očuvanja biodiverziteta, pa sve do poljoprivrede, energetike i vodosnabdevanja.

A iako za sada nije sasvim jasno kako će budućnost izgledati u pogledu snega, zbog kompleksnosti njegove dinamike, projekcije ukazuju da će, i pored ovakvih epizoda intenzivnih padavina, snega verovatno biti sve manje kako odmičemo u 21. vek.

Šta znamo o budućnosti snega u Srbiji?

Pročitajte još:

U budućnosti će biti manje mraznih i ledenih dana, pa samim tim i prilika da snežni pokrivač opstane

Jedan od pokazatelja koji može da nam da uvid u to koliko će snega biti u budućnosti je naravno temperatura.

U poslednjih nekoliko decenija, prosečna temperatura u Srbiji porasla je za oko 1,8 °C, što je posledica globalnih klimatskih promena uzrokovanih emisijom gasova sa efektom staklene bašte.

Mada je u pitanju „svega” 1,8 °C, ova naizgled mala promena u prosečnoj temperaturi zapravo utiče na mnoge druge meteorološke veličine – a među njima i na broj tzv. mraznih dana (dana sa minimalnom dnevnom temperaturom vazduha nižom od 0 °C) i ledenih dana (dana sa maksimalnom dnevnom temperaturom vazduha nižom od 0 °C).

Broj mraznih dana je u Srbiji već drastično smanjen u odnosu na normale iz prethodnih decenija, što drastično utiče na mogućnost opstanka snežnog pokrivača.

Više padavina, manje pokrivača: zvuči paradoksalno, ali zapravo jeste moguće

Foto-ilustracija: Unsplash (Valentin Kremer)

Ali nije stvar samo u opstanku snežnog pokrivača. U promenjenoj klimi, poremećen je i režim padavina.

Kada se govori o promeni režima snežnih padavina možda je prosečnom čoveku intuitivno da u klimi koja se zagreva bude i manje snežnih padavina, međutim, stvarnost može biti upravo suprotna.

Naime, za formiranje svakog oblaka, neophodan uslov je da se u vazduhu nalazi dovoljna količina vodene pare, kako bi se formirale čestice od kojih je oblak sačinjen, kao što su kapljice vode ili kristalići leda.

Takođe je poznato da je topliji vazduh u stanju da u sebi sadrži više vodene pare od hladnog. Pravilo glasi da svako zagrevanje vazduha za 1 °C dovodi do toga da taj vazduh može približno da sadrži sedam odsto više vodene pare.

Ovo praktično znači da, zbog klimatskih promena, vazduh u Srbiji već sada u proseku može da sadrži desetak posto više vodene pare nego nekada, a samim tim i povoljnije uslove za formiranje padavinskih oblaka.

U pitanju je sličan mehanizam zbog kojeg u Srbiji tokom leta doživljavamo sve češće ekstremne pljuskove i oluje.

Ali tokom zime, događa se naizgled paradoksalna situacija: da u toplijoj atmosferi imamo više intenzivnih padavina snega.

Ovaj scenario je već predviđen i u Programu prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove, koji je Vlada Srbije usvojila krajem 2023. godine, a u kojem se navodi:

„Povećanje intenzivnih padavina u toku hladnog dela godine može prouzrokovati veće snežne padavine, ali se zbog povećanja temperature broj dana sa mogućim zadržavanjem snega (mrazni i ledeni dani) znatno smanjuje.”

U pitanju je jedna potencijalna budućnost u kojoj su sve češći upravo uslovi koji trenutno vladaju u Srbiji: veće snežne padavine, ali i njihovo kraće zadržavanje.

Ceo tekst pročitajte ovde.

Izvor: Klima101

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti