Snažna podrška Evropskog parlamenta za razvoj geotermalne energije

Foto-ilustracija: Pixabay

Geotermalna energija je oblik obnovljive energije koja koristi toplotu koja dolazi iz unutrašnjosti i dubine Zemlje. Geotermalna energija je posebno privlačna kao izvor energije jer je dostupna tokom čitave godine, što je razlika u odnosu na solarnu energiju i vetroenergiju koja zavisi od vremenskih uslova. Jedna od zemalja poznata po geotermalnoj energiji, čiji udeo jeste skoro trećina proizvedene električne energije je Island.

Evropski parlament je nedavno usvojio ključnu rezoluciju koja podržava razvoj evropske strategije geotermalne energije. Rezolucija je dobila snažnu podršku sa 531 glasom za, od ukupno 553 poslanika. Sa samo glasa protiv, ova rezolucija šalje jasnu poruku o značaju geotermalne energije u energetskoj politici Evropske unije.

Glavni ciljevi rezolucije obuhvataju smanjenje administrativnih opterećenja i promociju ulaganja u geotermalnu energiju za sektore poput zgradarstva, industrije i poljoprivrede. Takođe se predlaže osnivanje Geotermalne industrijske alijanse koja bi omogućila brže usvajanje najboljih praksi i efikasniju primenu zakona, kao i uspostavljanje usklađene šeme osiguranja za smanjenje finansijskog rizika povezanog sa geotermalnim projektima, navodi se u saopštenju Evropskog saveta za geotermalnu energiju.

Pročitajte još:

Rezolucija podstiče države članice da razvijaju svoje nacionalne strategije za geotermalnu energiju, uzimajući primere iz Francuske, Nemačke, Poljske, Austrije, Hrvatske i Irske. 

Photo-illustration: Pixabay

Tokom plenarne debate održane 17. januara, komesar za pravosuđe istakao je izvanredan konsenzus među svim političkim grupama, kada je reć o ovom obnovljivom izvoru energije.

Pored toga, Nils Fuglsang, poslanik EP, komentarisao je geotermalni projekat u Arhusu, u Danskoj, koji će obezbediti energiju za 36.000 domova. 

U konačnici, ova rezolucija Evropskog parlamenta smatra se značajnim korakom u promociji geotermalne energije kao vitalnog resursa u energetskoj tranziciji Evrope, naglašavajući njen potencijal u smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva i promovisanju održivog razvoja.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti