U Crnoj Gori, na planini Sinjajevini, u planu je izgradnja dve velike vetroelektrane koje će značajno izmeniti energetski miks zemlje i doprineti njenoj energetskoj tranziciji.
Reč je o vetroelektranama Sinjajevina-Part I i Sinjajevina-Part II koje će se sastojati od ukupno 61 vetrogeneratora. Njihova instalisana snaga veća je od 400 MW, dok je neto godišnja proizvodnja ove dve elektrane procenjena na oko 1.335 GWh, što je više od jednog teravat sata.
VE Sinjajevina-Part I biće smeštena u naselju Lipovska Bistrica, u opštini Kolašin. Ova elektrana sastojaće se od 17 vetrogeneratora pojedinačne snage 6,6 MW, što postrojenju daje snagu od 112,2 MW. Procenjena neto godišnja proizvodnja ovog postrojenja iznosi 391,654 GWh, navodi se u zahtevu za odlučivanje o potrebi izrade elaborate o proceni uticaja na životnu sredinu za ovaj projekat.
Ministarstvo finansija je 2023. godine raspisalo javni poziv za dugoročni zakup državnog zemljlišta na period od 30 godina radi izgradnje vjetroelektrane snage ne veće od sedam megavata po vetroeneratoru, na lokalitetu Sinjavina u Opštini Kolašin. Nosilac projekta za Sinjajevina-Part I je kompanija ENERGY 2 d.o.o iz Podgorice
Pročitajte još:
- Najveći vetropark u BiH pušten u probni rad
- VE „Bitovnja” imaće kapacitet od 110.000 MWh, na Javnom uvidu studija uticaja na životnu sredinu
- Pušten u probni rad vetropark „Pupin”
Što se tiče vetroelektrane Sinjajevina-Part II, ovo postrojenje biće izgrađeno na teritoriji koja pripada opštinama Kolašin i Šavnik.
VE Sinjajevina-Part II sastojaće se od 44 identičnih vetrogeneratora pojedinačne snage 6,6 MW, što znači će instalisana snaga postrojenja iznositi 290,4 MW. Procenjena neto godišnja proizvodnja iznosi 944,074 GWh, navodi se u zahtevu za odlučivanje o potrebi izrade elaborata o proceni uticaja na životnu sredunu za projekat vetroelektrana Sinjajevina- Part ll.
Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine je u februaru prošle godine raspisalo poziv za davanje u zakup državnog zemljišta radi izgradnje vetroelektrane na period od 30 godina. Uslov za investitore takođe je bio da pojedinačna instalisana snaga vetrogeneratora ne bude manja od 6,6 MW. Nosilac ovog projekta je kompanija N1 d.o.o Podgorica.
Sa prosečnim brzinama vetra od 9,90, odnosno 9,30 m/s, obe predviđene lokacije imaju veliki potencijal za iskorišćavanje energije vetra.
Takođe, u dokumentaciji se navodi da se stanovništvo na Sinjajevini suočava sa brojnim problemima – od stagnacije poljoprivredne delatnosti, depopulacije stanovništva i loše saobraćajne infrastructure do neadekvatnog vodosnabdevanja na većem delu tereitorije i problema u elektrosnabdevanju.
Planirane vetroelektrane mogu u znatnoj meri ublažiti navedene probleme kroz infrastrukturno opremanje područja.