Sedam godina EIT Climate-KIC u Srbiji

Foto: PKS

EIT Climate-KIC je najveće javno-privatno partnerstvo EU fokusirano na ublažavanje i adaptaciju na klimatske promene u cilju ubrzanja tranzicije privrede i društva ka nultoj emisiji ugljenika. Inicijativa osnivanja zajednice znanja i inovacija (KIC=Knowledge Innovation Community) pokrenuta je 2010. godine od strane Evropskog instituta za inovacije i tehnologiju (EIT), zahvaljujući čijoj podršci EIT Climate-KIC danas okuplja mrežu od više od 450 partnera širom Evrope – univerziteta, kompanija, gradova i organizacija civilnog društva. Ova zajednica posvećena je podsticanju novog načina razmišljanja u razvoju inovacija, efikasnom plasmanu javnih i privatnih sredstava u inovacije i kapacitete ljudskih resursa kroz inspirativne obrazovne programe. Tokom 12 godina postojanja, aktivnosti EIT Climate-KIC implementirane u 30 zemalja Evrope pohađalo je 56.000 učesnika, zahvaljujući čemu je osnovano 2.100 startapa, koji su privukli više od dve milijarde evra investicija i generisali 15.000 novih radnih mesta.

Osim u oblasti klimatskih promena, EIT okuplja slične zajednice (KICs) u sferi digitalizacije, energetske efikasnosti, industrijske proizvodnje, hrane, zdravstvene zaštite, dostupnosti sirovina, urbane mobilnosti i kreativne industrije. Aktivnosti EIT zajednica finansijski su podržane sredstvima programa Horizon 2020/Horizon Europe.

Pročitajte još:

Partneri

Privredna komora Srbije-Centar za cirkularnu ekonomiju počela je da implementira EIT Climate-KIC edukativne programe i projekte još 2016. godine. U narednim godinama, pridružio se Naučno-tehnološki park Niš, CirEkon d.o.o. Beograd i Climate Innovation Hub Beograd.

Privredna komora Srbije je profesionalna asocijacija privrednih društava i preduzetnika sa tradicijom dužom od 160 godina. Mreža 16 regionalnih privrednih komora i komore glavnog grada, omogućava efikasno zastupanje interesa privrede u svim delovima Srbije a mreža predstavništava u Beču, Briselu, Frankfurtu i Moskvi pružanje podrške internacionalizaciji poslovanja domaće privrede.

Foto: PKS

Naučno tehnološki park Niš osnovan je u partnerstvu Vlade Republike Srbije, Grada Niša i Univerziteta u Nišu sa ciljem pružanja podrške inovacionoj delatnosti, primeni novih tehnologija, stvaranju i plasmanu novih proizvoda i usluga i ubrzanju tehnološkog razvoja zemlje. Privlačenje inovativnih tehnološko-razvojnih domaćih i stranih kompanija i njihovo povezivanje sa visokoškolskim i naučnoistraživačkim organizacijama, ima za rezultat komercijalizaciju inovacija, zapošljavanje mladih obrazovanih kadrova kao i povratak dela visokokvalifikovanih kadrova dijaspore.

CirEkon je katalizator inovativnog razvoja i izgradnje cirkularnog ekosistema u Srbiji i regionu. Kompanija je fokusirana na praktičnu primenu cirkularne ekonomije kroz modernizovanje postojećih i kreiranje inovativnih poslovnih sistema, koji mogu da odgovore savremenim izazovima. Takođe su aktivni u oblasti obrazovanja i savetovanja.

Climate Innovation Hub je mesto okupljanja profesionalaca, pojedinaca, studenata i profesora, preduzetnika i kompanija fokusiranih na niskougljenični razvoj i borbu sa klimatskim promenama. Osnovan je sa ciljem učenja i istraživanja inovativnih pristupa u kreiranju pozitivnih promena u oblasti zaštite životne sredine, koja mogu biti jednako primenjiva u javnom i privatnom sektoru, kao i u organizacijama civilnog društva.

Retrospektiva

EIT Climate-KIC edukativni programi u Srbiji

Climathon (2017-2022) je inicijativa Climate-KIC pokrenuta uoči pregovora u Parizu 2015. godine, koja je u međuvremenu prerasla u globalni pokret. Održava se svake godine krajem oktobra u oko 100 gradova na šest kontinenata, uz učešće oko 5.000 osoba, koje generišu 450 inovativnih ideja rešenja klimatskih izazova. Ovaj pokret angažuje donosioce odluka, građane i sve zainteresovane strane da zajedno rade na rešavanju unapred definisanih realinih lokalnih klimatskih problema. Za više informacija pogledajte ovde

Climate Launchpad (2017-2019) je najveće svetsko takmičenje zelenih poslovnih inovacija, zahvaljujući kome se ideje razvijaju u poslovne izazove. Program je obuhvatao intenzivne treninge, podršku mentora i lokalno takmičenje. Zahvaljujući podršci projekta, najbolja tri tima iz Srbije učestvovala su svake godine na velikom svetskom finalu, zajedno sa finalistima iz 45 zemalja učesnica. Grand finale održavalo se tradicionalno krajem godine u nekom od velikih gradova poput Amsterdama, Edinburga uz učešće više od 1.000 učesnika, među kojima je bilo više stotina potencijalnih investitora. Premda srpski timovi u konkurenciji najboljih 130 ideja iz celog sveta nisu uspevali da osvoje novčane nagrade, uspostavili bi korisne poslovne kontakte. Za više informacija pogledajte ovde.

Pioniri u praksi (2017-2020) program profesionalne mobilnosti ima za cilj unapređenje znanja u oblasti klimatskih promena i održivog razvoja. Obuhvatao je kurs o sistemu inovacija, dve dvodnevne radionice, grupni projektni zadatak u vezi sa realnim lokalnim klimatskim izazovom, lično mentorstvo, radnu praksu u trajanju 4-6 nedelja u nekoj od 20 zemalja Evrope i finansijsku podršku projekta za troškove boravka u inostranstvu. Za više informacija pogledajte ovde.

Foto: PKS

Accelerator (2018-2020) namenjen je timovima koji nameravaju da osnuju startap i startapima do pet godina starosti, sa inovativnim, komercijalno održivim proizvodima ili uslugama u vezi sa klimatskim promenama. Program u trajanju od šest meseci obuhvatao je edukaciju, lično mentorstvo i bespovratnu finansijsku pomoć. Tokom tri godine trajanja programa oko 30 startapova iz Srbije primilo je bespovratnu finansijsku pomoć u ukupnom iznosu od oko pola miliona evra za razvoj svojih poslovnih ideja. Za više informacija pogledajte ovde.

Ideathon radionice (2019-2021) namenjene su studentima svih obrazovnih profila, koji su zainteresovani za zaštitu životne sredine i stvaranje održive i zdrave budućnosti. Ove radionice imale su za cilj osmišljavanje i razvoj nacrta poslovnih ideja i poslovnih modela u oblastima cirkularne i zelene ekonomije, kao i savladavanje novih veština i multidisciplinarnog pristupa u rešavanju problema klimatskih promena.

Mladi inovatori (2020-2022) je edukativni program koji pomaže mladima da bolje razumeju klimatsku krizu i problem zagađenja životne sredine. Kroz proces generisanja ideja za rešavanje realnih klimatskih izazova u njihovim lokalnim sredinama, đaci razvijaju sposobnost boljeg sagledavanja i razumevanja stvarnosti i sistema u kome žive. Program ih podstiče da razmišljaju drugačije o klimatskim izazovima i osmišljavaju inovativna rešenja istih. Namenjen je uzrastu 12-18 god ali mobiliše i ostale aktere: nastavnike, roditelje, kompanije i lokalnu zajednicu. Za više informacija pogledajte ovde

Foto: PKS

Journey letnja škola (2020) predstavlja kombinaciju akademskih studija o sistemu inovacija u oblasti klimatskih promena i praktičnog rada. Namenjena je studentima završne godine studija, diplomcima I postdiplomcima. Cilj programa je dublje razumevanje preduzetništva i sistema inovacija, kao i razmena iskustava o izazovima i rešenjima u oblasti klimatskih promena. Učesnici su imali priliku da uče i rade u internacionalnom multidisciplinarnom timu i razviju svoje ideje, projekte, proizvode ili usluge uz podršku iskusnih mentora. Tokom četiri nedelje u julu i u avgustu 400 mladih akademaca različitih nacionalnosti boravili su na tri lokacije u Evropi. Za više informacija pogledajte ovde

EIT Climate-KIC projekti u Srbiji

„Hub Management & Network Development“ projekat (2020-2022) ima za cilj koordinaciju saradnje između članova EIT Climate-KIC Srbija Haba, kao i članova Haba sa predstavnicima nadležnih organa na nacionalnom i lokalnom nivou i vodećim organizacijama iz oblasti zelenog poslovanja, obrazovanja i istraživanja. Pružanje različitih oblika podrške domaćem inovacionom ekosistemu i promocija aktivnosti EIT Climate-KIC zajednice ima za cilj unapređenje svesti o problemu klimatskih promena i neophodnosti smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte i ujedno pokretanje promena u odnosu kompanija i pojedinaca prema životnoj sredini.

„Balkan Circular and Climate Innovation Beacons“ projekat (2020-2022) ima za cilj uspostavljanje centara (Beacons) koji će pokrenuti implementaciju cirkularnih promena. Ovi svetionici predstavljaju prostor za prikazivanje, testiranje i komercijalizaciju inovativnih usluga cirkularne ekonomije za MMSP i startupe. Projekat implementira CirEkon u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, Institutom za klimatske promene, životnu sredinu i energiju “Wuppertal” Nemačka, Cleantech Bugarska, Privredno-industrijskom komorom Temišvara, Privrednom komorom Crne Gore, Centrom za istraživanje i inovacije Atina, Grčka, i REIC NVO iz Bosne i Hercegovine.

„Future Cities of South East Europe“ projekat (2019-2022) ima za cilj da pomogne transformaciju gradova jugoistočne Evrope Maribor, Sarajevo, Skoplje, Križevci, Niš u najbolja mesta za život, rad i posetu u Evropi do 2024. U ovim gradovima JIE najveći izazovi su: zagađenje vazduha, loša infrastruktura, neefikasno pružanje javnih usluga, iseljavanje i smanjeno poverenje građana. U isto vreme, ovo je region velikih potencijala. Ovaj projekat ima za cilj da iskoristi ove potencijale i pruži rešenja izazova. U Srbiji je projekat implementirala PKS u saradnji sa Gradom Niš-Kancelarijom za lokalni ekonomski razvoj i Naučno-tehnološkim parkom Niš.

„Akademija cirkularne ekonomije” projekat (2018-2019) je intenzivni višemesečni program obuke na temu cirkularne ekonomije za predstavnike kompanija, startapa i nadležnih državnih organa. Polaznici obuke naučili su kako da analiziraju trenutno stanje u kompaniji u pogledu efikasnosti procesa rada i korišćenja materijala i koje sistemske promene su potrebne da inovativne ideje primene i optimizuju poslovanje. Obuka je osmišljena kao kombinacija osnovnih teoretskih informacija, najboljih praksi i postignutih benefita, uz učešće domaćih i međunarodnih stručnjaka iz oblasti cirkularne ekonomije.

Rezime

Svi EIT Climate-KIC programi i projekti imaju za cilj smanjenje emisija gasova sa efektom staklene bašte, ublažavanje klimatskih promena i adaptaciju na iste. Zahvaljujući njihovoj implementaciji u Srbiji u proteklih sedam godina započeta je izgradnja inovativne greentech/cleantech zajednice sastavljene od stručnjaka, preduzetnika, donosioca odluka posvećenih očuvanju planete i stvaranju zdravije životne sredine, koja danas broji više od 500 ljudi.

Izvor: Privredna komora Srbije

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti