Schneider Electric, lider u digitalnoj transformaciji upravljanja energijom i automatizaciji, pokrenuo je Projekat nulte emisije ugljenika u okviru svoje inicijative ostvarivanja ciljeva u oblasti održivosti u periodu 2021-2025. godine. Nakon uspešnih izlaganja Schneider Electric-a na digitalnom Sajmu u Hanoveru, razgovarali smo sa Petrom Divitakovim, direktorom industrijskog biznisa za Jugoistočnu Evropu, o pomenutom Projektu nulte emisije ugljenika i drugim ciljevima kompanije Schneider Electric u budućnosti.
Petar Divitakov Naša strategija na polju održivosti je tesno povezana sa našom svrhom i poslovanjem. Sastoji se od šest dugoročnih obaveza: da radimo na stvaranju klimatski pozitivnog sveta, budemo efikasni sa resursima, poštujemo principe poverenja, stvaramo jednake šanse, koristimo energiju svih generacija i osnažujemo lokalne zajednice. U Jugoistočnoj Evropi smo veoma posvećeni ovim inicijativama i kao najlokalnija od svih globalnih kompanija u svakoj zemlji definisali smo lokalne ciljeve održivosti. U Srbiji smo posvećeni razvoju mladih i tehničkoj edukaciji. Kao globalni lider u upravljanju energijom i automatizaciji, razvili smo proizvode i usluge kao i platformu na bazi IoT koji našim klijentima omogućavaju da uštede energiju i budu produktivniji, nude im pametna rešenja koja podstiču elektrifikaciju, energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije, rešenja koja produžavaju radni vek opreme; optimizuju usluge održavanja i povećavaju fleksibilnost ponude. Mi u Schneider Electric-u verujemo da će automatizacija dati ogroman doprinos boljem učinku i stvaranju „industrije budućnosti”.
EP Kako Schneider Electric doprinosi digitalizaciji industrijskog sektora?
Petar Divitakov Schneider Electric rešenja koriste agilnu robotiku za prilagođavanje i stalnu kontrolu industrijskih sistema. Schneider je više od tehnološke kompanije. On je pionir koji donosi promene i ima ključnu ulogu u 4. industrijskoj revoluciji. Schneider poseduje i vodi 200 fabrika i 100 distributivnih centara širom sveta. Svetski ekonomski forum je odabrao devet najpametnijih fabrika na svetu koje ističu prednosti 4.0 revolucije, a pet od njih su Schneider-ove pametne fabrike – od kojih su tri označene kao „napredne”, a dve „u razvoju”. Među ovim modelima je fabrika u francuskom gradu Le Vodreju, koju je Svetski ekonomski forum nominovao za model budućnosti. Ona se oslanja na EcoStructure ™ tehnologiju i pokazuje sve prednosti primene pametnih tehnologija, ali i jednostavan način na koji svaka kompanija može da započne svoje digitalno putovanje. Jedno od najmodernijih postrojenja je pametna fabrika u bugarskom gradu Plovdivu. Ona je krajem 2019. godine dobila najviši industrijski sertifikat u okviru kompanije i tako stekla status pametne fabrike. Da bi se to postiglo, bilo je neophodno ispuniti niz kriterijuma kao što su, između ostalih, najmanje 65 odsto automatizovanih procesa, implementacija uređaja i sistema za upravljanje energijom i izuzetno efikasno održavanje primenom tehnologije proširene realnosti (augumented reality). IoT platforma EcoStruxure je najzaslužnija za ovaj uspeh. Ona se sastoji iz tri nivoa – povezanih uređaja, edge kontrole i softvera, aplikacija i usluga – što nam omogućava da razvijamo različite arhitekture prilagođene svakoj pojedinačnoj lokaciji, da upravljamo i prikupljamo podatke i koristimo preventivne i predikativne alate. Jedna od najmodernijih fabrika u regionu zauzima površinu od 12.000 kvadratnih metara i bavi se proizvodnjom i ugradnjom minijaturnih prekidača koji se izvoze u čak 30 zemalja širom sveta. I u Srbiji imamo primere dobre prakse. Inovativna rešenja kao što je EcoStruxure platforma se koriste u domaćim kompanijama, među kojima su fabrika Immi u Nišu, SNE Energy iz Čačka, hotel Hilton, poslovna zgrada Green Heart GTC u Beogradu i mnogi drugi.
Pročitajte još:
EP Predstavili ste nekoliko inovacija u oblasti industrija budućnosti i pozvali na veću međusektorsku saradnju na digitalnom Sajmu u Hanoveru 2021. godine. Šta su tačno industrije budućnosti?
Petar Divitakov Schneider Electric podstiče industriju da unapredi osnovni tehnološki model kako bi odgovorila na moderne zahteve u pogledu agilnosti i izdržljivosti. „Otvorena automatizacija” kakva danas postoji nije dovoljno otvorena. Nasuprot tome, univerzalna automatizacija je svet interoperabilnih, „plug and produce” softverskih komponenata za automatizaciju na osnovu IEC 61499 standarda. Prenosivi softveri za primenu su osnovni preduslov za industrije nove generacije koji donose postepena unapređenja u efikasnosti i održivosti kakva nisu bila moguća pre deset godina. EcoStruxure Automation Expert je prva ponuda Schneider Electric-a na bazi vizije univerzalne automatizacije. Ovo rešenje je budućnost automatizacije. Evropa koristi 12 odsto svog digitalnog potencijala (izvor: McKinsey), a 30 odsto resursa se gubi svake godine zbog neefikasnosti proizvodnje (izvor: IDC). Skoro svaka fabrika gubi od 5 do 20 odsto produktivnosti usled zastoja u radu (izvor: ISA.org). Schneider Electric traži veću industrijsku saradnju i savetuje kompanijama da prihvate univerzalnu automatizaciju, održivu efikasnost i digitalizaciju kako bi podstakle globalni ekonomski oporavak i unapredile proizvodnu i procesnu industriju. Primena EcoStruxure™ platforme u industriji dovodi do: smanjenja kapitalnih troškova za oko 30 odsto (inženjering i podizvođači), smanjenje operativnih troškova za 28 odsto (održavanje), porast raspoloživosti i pouzdanosti opreme za 22 odsto i smanjenje problema sa kvalitetom za oko 15 odsto. Digitalna transformacija i automatizacija u industriji omogućava da fabrike i procesi budu potpuno optimizovani u pogledu efikasnosti, pouzdanosti, produktivnosti i održivosti zahvaljujući fleksibilnoj, sajber bezbednoj platformi za digitalnu automatizaciju.
EP U cilju rešavanja pitanja klimatskih promena i najvećih izazova XXI veka u smislu ubrzane energetske tranzicije i rastuće potražnje za energijom, Schneider Electric pokreće Partnerstva za budućnost. Šta možemo da očekujemo od njih?
Petar Divitakov Povećana digitalizacija i industrijska inovacija čine pojednostavljena, otvorena standardna rešenja, obuku i prenos znanja jednostavno dostupnim našim partnerima. Želimo da iskoristimo Partnerstva za budućnost tako da naši partneri otvoreno međusobno sarađuju, razmenjuju i stiču znanja u uzajamnu korist i, na kraju krajeva, u korist svojih klijenata. Sa više od 650.000 članova, 300 aplikacija i više od 100 zajednica, naš otvoreni ekosistem je ogroman resurs za sve uključene strane. On omogućava saradnju sa drugim snabdevačima električnom opremom i kolegama, pristup najsavremenijoj tehnologiji, priliku da drže korak sa brzim razvojem tržišta kako bi se privukli novi klijenti. S obzirom na to da električna i digitalna rešenja postaju sve složenija, cilj Schneider-a je da za svoju široku mrežu partnera obezbedi efikasne, prilagodljive, korisne i pojednostavljene proizvode, kao i konektivnost i ostvarive ciljeve na polju održivosti i elektrobezbednosti. Želimo da isporučujemo digitalna rešenja i povezane proizvode koji ostvaruju dobre rezultate za naše partnere. Danas uvodimo niz rešenja nove generacije u oblasti bezbednosti, pouzdanosti i konektivnosti za ključne industrijske segmente, zgrade i infrastrukturu. Istraživanja pokazuju da prosečan trošak prekida rada u bolnicama iznosi 8.662 dolara po minutu, dok 98 odsto organizacija kaže da jedan sat prekida rada košta više od 100.000 dolara. Zahvaljujući EcoStruxure™ platformi, očekivana prosečna ušteda obuhvata 35 odsto vremena inženjera, uštedu potrošnje struje od 24 odsto i optimizaciju CO2 otiska od 20 odsto. Danas EcoStruxure™ pokriva 500.000 lokacija širom sveta, povezuje oko 45.000 sistem integratora, 3.000 instalacija i 650.000 provajdera i partnera kao jednu zajednicu. Nama su partneri veoma važni i u Srbiji imamo jaku mrežu partnera zahvaljujući kojoj uvodimo globalne inovacije u lokalne kompanije.