Schneider Electric nastavlja da usmerava pažnju, stručne i šire javnosti, na pitanja održivosti i energetske efikasnosti, sa ciljem da pozitivno utiče na promenu mišljenja i stavova i još važnije – usvajanja istih u poslovanju i svakodnevnom životu.
To je bila tema konferencije Innovation Day 2023 na kojoj je kroz seriju keynote obraćanja i panel diskusija bilo reči o energetskoj efikasnosti, trendovima i inovacijama iz domena energetike i održivih izvora energije.
Otvaranju je prisustvovao Milan Aleksić, pomoćnik ministarke rudarstva i energetike. Događaj je otvoren glavnim obraćanjem Ksenije Karić, direktorke Schneider Electrica za Srbiju i Crnu Goru i Martina Federa, direktora segmenta zgradarstvo i rešenja za nadzor i automatizaciju objekata za region Evrope, Schneider Electric.
Pročitajte još:
- SCHNEIDER ELETRIC DONIRAO SOLARNU KLUPU
- REGULATIVA JE KLJUČNA ZA RAZVOJ MODERNE ELEKTROMREŽE, PREDUZETNIČKI DUH JE VAŽNIJI ZA SEKTOR
- U BORBI PROTIV ENERGETSKIH IZAZOVA SCHNEIDER ELECTRIC PREDSTAVIO NOVE TEHNOLOGIJE ZA UBRZANJE ELEKTRIFIKACIJE, DIGITALIZACIJE I ODRŽIVOSTI
Na konferenciji su kao panelisti učestvovali predstavnici NLB banke, ION Solutions, MT-KOMEX, Grundfos, Elektrovata, ProCredit banke, Elektrodistribucije Srbije, SBB-a, Enel PS i MDS-a. Kroz različite panele, učesnici su predstavili rešenja za energetski efikasne objekte i primere njihove implementacije u Srbiji i regionu. Bilo je reči i o prosumerima i punjačima za električne automobile i njihovom učešću na tržištu električne energije, rešenjima za energetsku efikasnost industrijskih objekata, kao i o rešenjima za efikasne data centre.
„Dostigli smo prekretnicu u kojoj kompanije, proizvođači i integratori moraju proći kroz promene jer tradicionalne veštine i modeli više nisu u mogućnosti da odgovore na energetske izazove današnjice. Mi u Schneider Electric-u već znamo da su merenje i nadzor, automatizacija i upravljanje i optimizacija pomoću analitike – ključne za pozitivne promene. Ove mere i dugoročna strategija dekarbonizacije zajedno mogu pomoći svima da prebrode trenutnu energetsku situaciju i učine svoje poslovanje i objekte otpornijim prema budućim problemima, čime popločavamo put ka ostvarenju ciljeva nultih emisija i održivosti do 2050“, izjavila je Ksenija Karić.
„Preko 90 odsto opreme za distribuciju energije nije povezano ni na jedan softver za upravljanje energijom, što onemogućava uvid u potrošnju energije i analizu. Zgrade doprinose 40 odsto globalnoj emisiji, a većina njih rasipa i do 30 odsto svoje energije. Tehnologije za pametne zgrade smanjuju potrošnju energije, a ujedno održavaju zgrade prijatnim, zdravim i produktivnim za korisnike“, izjavio je Martin Feder.
Događaju je prisustvovao veliki broj partnera i predstavnika medija, poslovnog, javnog i korisničkog sektora.
Kompanija Schneider Electric kao vodeći svetski stručnjak za energetsku efikasnost i održivost koristi svoj integritet kako bi okupljala značajne činioce u društvu i usmeravala pažnju javnosti na teme od opšteg društvenog značaja. Ova konferencija je imala za cilj da pomogne svima u okruženju da snize svoju potrošnju energije u novim i postojećim zgradama i infrastrukturi kako bi se ostvario cilj nultih neto emisija ugljen-dioksida.
Izvor: Schneider Electric