Saradnja WMO i FIS: Klimatske promene ugrožavaju zimske sportove i planinske zajednice

Zima je godišnje doba koje se širom sveta povezuje sa belim snežnim pokrivačem i zabavom kroz grudvanje, sankanje i skijanje. Ipak, zime proteklih godina sve ređe su obeležene ovakvim momentima. Planine su predeli na kojima sneg i dalje zadržava svoju prisutnost, međutim, klimatske promene dovode u ozbiljnu pretnju sigurnost da će se u budućnosti tu i zadržati.

Zbog sve očiglednijih posledica klimatskih promena, Međunarodna skijaška i snoubord federacija (FIS) i Svetska meteorološka organizacija (WMO) uspostavile su novo partnerstvo koje ima za cilj podizanje svesti o izazovima koji prete zimskim sportovima i planinskom turizmu. Ova saradnja, koja je potvrđena Memorandumom o razumevanju, predstavlja prvi put da WMO, kao specijalizovana agencija Ujedinjenih nacija, ulazi u partnerstvo sa jednom međunarodnom sportskom federacijom. Njihova zajednička misija je da ukažu na sve veće posledice koje globalno zagrevanje ima na sneg, led i permafrost, kao i da kroz konkretne inicijative ojačaju vezu između nauke i sporta.

Ipak, problem uticaja klimatskih promena na snežni pokrivač ne ugrožava samo zimske sportove, već izaziva dublje negativne posledice. Mnoge zajednice koje žive na ovakvim područjima zavise od planinskog turizma. Kako iz WMO i FIS ističu, uništeni zimski odmori i otkazane sportske manifestacije samo su vrh ledenog brega u pogledu problema koje klimatske promene donose.

Primera radi, u prethodnoj zimskoj sezoni, FIS je organizovao 616 trka u okviru Svetskog kupa, na ukupno 166 različitih lokacija. Od tog broja, čak 26 je otkazano zbog vremenskih neprilika koje su povezane sa klimatskim promenama.

Foto-ilustracija: Pixabay (DenisLinine)

Sa naučnog aspekta, WMO je već prepoznala krioferu, odnosno zaleđene delove Zemljinog sistema, kao što su led, sneg i permafrost, kao jedan od svojih prioriteta, zato što je globalno zagrevanje već dovelo do njenog opšteg smanjenja. Razlog za to pronalazi se u podatku da promene u krioferi imaju značaj na globalnom nivou, uzimajući u obzir da se 70 odsto slatke vode nalazi u obliku snega ili leda, a da je 10 odsto Zemljine kopnene površine pod glečerima ili ledenim pokrivačima.

Kao što je malopre istaknuto, zimski sportovi nisu jedini na koje klimatske promene ostavljaju negativne posledice, već je tu i hidroenergija, saobraćaj i stabilnost infrastrukture na zaleđenom tlu.

Kao primer, navodi se Švajcarska, koja je domaćin i FIS-a i WMO-a, a u kojoj su glečeri izgubili 60 odsto svog volumena od 1850. godine, dok se broj snežnih dana na nadmorskim visinama ispod 800 metara prepolovio od 1970. godine. Topljenje permafrosta direktno ugrožava stabilnost infrastrukture, ali i doprinosi povećanju emisije ugljenika u atmosferu, što dodatno ubrzava proces globalnog zagrevanja.

Pročitajte još:

Zajedničke inicijative

Sporazum između FIS-a i WMO-a, koji će na snagu stupiti pre zimske sezone 2024/2025, prvobitno je postavljen na pet godina, sa mogućnošću da se automatski obnovi, odnosno nastavi da važi, osim ukoliko jedna od strana ne odluči drugačije.

On otvara put za širok spektar zajedničkih aktivnosti i inicijativa koje donose naučne podatke i ekspertizu WMO-a i njegovih nacionalnih meteoroloških i hidrometeoroloških službi u srž zimskih sportova i planinskog turizma, područja u kojem postaje sve očigledniji uticaj klimatskih promena.

Svake godine, obe strane će definisati plan inicijativa koje će se sprovoditi, a prve su već planirane za 7. novembar, kada će partnerstvo organizovati vebinar za svih 137 nacionalnih skijaških saveza, kao i za menadžere objekata i organizatore događaja, na temu klimatskih promena i njihovog potencijalnog uticaja na sneg i led i zimske sportove, uključujući pregled unapređenja alata za prognoziranje kako bi se optimizovalo upravljanje snegom oko ski-centara.

Jedna od ključnih poruka partnerstva između FIS-a i WMO-a je da je klimatska kriza mnogo veća od sporta i da predstavlja prekretnicu za čitavo čovečanstvo. Zajednički napori ove dve organizacije, vođeni naučnim podacima, usmereni su ka podizanju svesti i preduzimanju konkretnih koraka kako bi se umanjile posledice klimatskih promena i obezbedila budućnost zimskih sportova.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti