Kakav uticaj na emisije CO2 imaju globalno zagrevanje i promena vegetacije na severu

Foto-ilustracija: Freepik (wirestock)

Globalno zagrevanje menja strukturu vegetacije u severnim šumama i tundrama, a ovakav trend će se nastaviti makar do kraja ovog veka, navode istraživači NASA-e. Ovakve promene mogu da dovedu do složenih posledica kada je reč o emisijama ugljen-dioksida.

Kako se objašnjava, pomenuti trend utiče da tundre postaju više i zelenije. Usled zagrevanja klime, vegetacija šuma na severu se menja i pojavljuje se više drveća i grmlja.

Pojašnjenja radi, tundre predstavljaju hladna, suva područja sa niskom vegetacijom kao što je mahovina, trava ili grmlje, dok su borealne šuma, ili tajge, biomi koji se nalaze takođe u ovim hladnim klimatskim regionima, a čine ih uglavnom zimzelena drveća kao što su borovi, smreke i jelke.

Usled globalnog zagrevanja, borealne šume se šire prema severu i prelaznoj zoni, tako da tundre postaju zelenije i bogatije vegetacijom. Osim što ovakav trend može da utiče na promene u biodiverzitetu i lancu ishrane, utiče i na emisije CO2.

Postoje dva ishoda – povećanje ili smanjenje ovih emisija. Ukoliko se uzme u obzir povećanje vegetacije, sleduje da će ona više apsorbovati emisija ugljen-dioksida. Sa druge strane, povećanje površine pod vegetacijom kao što su drveće i grmlje, dovodi do toga da će tlo postati tamnije bolje. Na ovaj način, privlačiće se i upijati više sunčeve svetlosti. Kako se objašnjava, to može da dovede do otapanja permafrosta, koji se nalazi ispod površine.

Pročitajte još:

Prisećanja radi, permafrost je sloj tla koji je u zamrznutom stanju dve ili više uzastopnih godina, a neretko je reč o stotinama i hiljadama godina. U trenutku njegovog otapanja, dolazi do oslobađanja emisija ugljen-dioksida i metana, koje su tokom perioda zamrznutog stanja tla bile tu zarobljene.

Naučnici NASA-e ovaj trend prate putem satelita, kako bi bolje razumeli promene, utvrdili preciznije prognoze i bolje planirali mere za ublažavanje i prilagođavanje klimatskim promenama, kao i da bi razvijali efikasnije strategije za očuvanje biodiverziteta i prirodnih resursa u tom području.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti