Izveštaj o kvalitetu vazduha u svetu pokazao je alarmantne trendove u najzagađenijim državama, teritorijama i regionima u 2024. godini. Za sedmi ovakav izveštaj IQAir analizirani su podatci sa više od 40.000 stanica za praćenje kvaliteta vazduha na 8.954 lokacija u 138 država, teritorija i regiona.
Samo sedam država je prošle godine ispunilo standarde kvaliteta vazduha Svetske zdravstvene organizacije (SZO). To su Australija, Bahami, Barbados, Estonija, Grenada, Island i Novi Zeland. S druge strane, najzagađenije zemlje su Čad, Bangladeš, Pakistan, Demokratska Republika Kongo i Indija.
Ukupno 126 od 138 država i regiona (91,3 odsto) premašilo je godišnju smernicu SZO za PM2.5 od pet mikrograma po metru kubnom (µg/m³), saopštio je IQAir.
Najzagađeniji regioni sveta, gde se nalazi sedam od deset najzagađenijih gradova, a najčistiji je Okeanija.
Najzagađeniji veliki grad u SAD bio je Los Anđeles, dok je Ontario (Kalifornija) bio najzagađeniji grad u SAD. Najčistiji veliki grad bio je Sijetl.
Pročitajte još:
- Užice smanjuje zagađenje vazduha, ali ložišta i saobraćaj usporavaju dalji napredak
- Kako zagađenje vazduha utiče na naše kognitivne sposobnosti?
- Strože kazne za zagađenje vazduha – šta donosi nova Direktiva EU
Izveštaj o kvalitetu vazduha naglašava potrebu za hitnim, podacima vođenim merama koje će podstaći promene u politikama i kolektivne napore za smanjenje zagađenja.
„Ako ne delujemo danas, posledice će osećati buduće generacije. Zagađenje vazduha, klimatske promene i budućnost naše dece su neraskidivo povezani”, rekao je Ejdan Farou, viši naučnik za kvalitet vazduha iz organizacije Greenpeace International.
Tokom poslednjih 12 meseci, primećen je značajan napredak u proširenju mreže stanica za praćenje kvaliteta vazduha, ali i dalje postoje veliki nedostaci u zvaničnim državnim sistemima praćenja.
IQAir je pokrenuo inicijativu Schools4Earth, sa ciljem da obezbedi više od milion škola širom sveta senzorima za merenje kvaliteta vazduha. Procenjeno je da trenutno samo 21 odsto svetske populacije ima pristup lokalnim, real-time podacima o zagađenju vazduha. Ako bi svaka škola imala monitor za kvalitet vazduha, više od 94 odsto svetske populacije imalo bi pristup ovim podacima – što bi značajno unapredilo javno zdravlje.
Podsećamo, proteklih meseci u nekoliko navrata Beograd i Sarajevo bili su na svetskoj listi gradova sa najzagađenijim vazduhom.
Energetski portal