Rešenja zasnovana na prirodi mogu stvoriti 32 miliona novih radnih mesta do 2030. godine

Ulaganje u rešenja zasnovana na prirodi (Nature-based Solutions, NbS) moglo bi značajno doprineti globalnoj ekonomiji stvaranjem do 32 miliona novih radnih mesta do 2030. godine, navodi se u novom izveštaju koji su zajednički predstavili Međunarodna organizacija rada (ILO), Međunarodna unija za očuvanje prirode (IUCN) i Program UN za životnu sredinu (UNEP).

Izveštaj pod nazivom „Dostojanstveni rad u rešenjima zasnovanim na prirodi 2024“ pokrenut je na 16. sednici Konferencije strana (COP16) Konvencije Ujedinjenih nacija za borbu protiv dezertifikacije (UNCCD) u Rijadu, Saudijska Arabija.

Trenutno, preko 60 miliona ljudi širom sveta zaposleno je u NbS aktivnostima, koje uključuju zaštitu, očuvanje, obnovu i održivo upravljanje prirodnim i modifikovanim ekosistemima. Izveštaj predviđa da bi ciljane investicije mogle povećati broj zaposlenih u NbS na globalnom nivou, sa posebnim fokusom na regije gde se očekuje najveći rast – u Africi, Latinskoj Americi i arapskim državama, gde bi broj zaposlenih mogao porasti sa 2,5 miliona na više od 13 miliona do 2030. godine. Udeo ovih regiona u globalnoj zaposlenosti u NbS-u mogao bi se povećati sa sadašnjih pet odsto na preko 40 odsto.

Pročitajte još:

Dok su aktuelne procene zaposlenosti fokusirane na NbS aktivnosti povezane s ublažavanjem klimatskih promena, zaštitom biodiverziteta i obnovom zemljišta, izveštaj ukazuje na ogroman neiskorišćeni potencijal za „zeleno-sivu“ infrastrukturu, koja kombinuje izgrađene sisteme s rešenjima zasnovanim na prirodi.

Izveštaj takođe upozorava da, iako su koristi od zelene tranzicije generalno pozitivne, određene grupe radnika mogu biti negativno pogođene promenama na tržištu rada. Mobilizacija dodatnih resursa i sprovođenje pravednih tranzicionih mera biće ključni kako bi se osigurala inkluzivnost i podrška u širenju NbS inicijativa.

Jedan od izazova u širenju NbS poslova jeste nedostatak veština, kako tehničkih tako i osnovnih. Većina trenutnih poslova u NbS klasifikovana je kao srednje kvalifikovane uloge, dok se u budućnosti predviđa rast potreba za visoko kvalifikovanim kadrom. To naglašava potrebu za razvojem veština kako bi se poboljšao kvalitet poslova i proširili kapaciteti projekata.

Ključne preporuke izveštaja uključuju jačanje politika, ulaganje u razvoj veština, promociju radničkih prava i inkluzivnosti, kao i unapređenje istraživanja i prikupljanja podataka.

Energetski portal

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti