Rešavanje višedecenijskog problema sa vodom za piće u Zrenjaninu

Foto: Vlada Republike Srbije

Ugovor o realizaciji projekta prečišćavanja vode za piće u Zrenjaninu, koji će omogućiti da 95.000 stanovnika tog grada dobije čistu pijaću vodu, potpisali su Simo Salapura, gradonačelnik Zrenjanina, Rami Gandur, direktor kompanije „Metito“ i Predrag Bodiroga, direktor JKP „Vodovod i kanalizacija Zrenjanin“.

Ana Brnabić, predsednica Vlade Republike Srbije je stakla da je Vlada Srbije pomogla da se reši višedecenijski problem sa vodom za piće grada Zrenjanina, dodavši da je problem rešen na jedini mogići način, kroz javno – privatno partnerstvo.

Prema njenim rečima, prethodni vlasnik fabrike za proizvodnju vode bila je privatna kompanija, pa Vlada nije mogla svojim sredstvima da reši ovu situaciju.

“Našli smo pouzdanog privatnog partnera koji ima sredstva, znanje, tehnologiju i profesionalnost u kompaniji „Metito“, jednog od globalnih lidera u tehnologiji proizvodnje pijaće vode i preradi otpadnih voda”, rekla je premijerka.

Brnabić je izrazila zahvalnost Erste banci koja je pomogla da se dođe do tog rešenja tako što je, zajedno sa Vladom, tražila pravog partnera za taj posao.

Ovo je najznačajniji trenutak u ovom teškom projektu obezbeđivanja pijaće vode građanima Zrenjanina i skidanja zabrane upotrebe vode koja je uvedena pre više decenija, naglasila je ona.

Premijerka je izrazila nadu da će stanovnici Zrenjanina u prvom kvartalu 2023. godine dobiti tehnički ispravnu vodu, a u prvom kvartalu 2024. godine i vodu za piće.

Ona je objasnila da je „Metito“ otkupio postojeće postrojenje za 3,5 miliona evra i da će u projekat dobijanja čiste pijaće vode za 95.000 stanovnika grada Zrenjanina uložiti još 18 miliona evra.

Foto-ilustracija: Pixabay

“Po okončanju projekta, pijaću vodu će dobiti stanovnici u centralnom gradskom jezgru i delu grada oko njega, a gradska uprava treba dalje da razgovara o novim vodoizvorištima, kako bi i sva sela na teritoriji Zrenjanina dobila pijaću vodu. Na taj način bismo stavili tačku na taj problem, kao što radimo i u Kikindi, gde je pijaća voda, takođe, dugotrajan problem”, naglasila je Brnabić.

Prema njenim rečima „Metito“ će u narednih 25 godina upravljati postrojenjem i investirati u njega, nakon čega će ono postati vlasništvo grada.

Ona je najavila i da će Vlada paralelno sa ovim poslom uložiti 510 miliona dinara u sanaciju vodovodne mreže i zamenu azbestnih cevi u Zrenjaninu kako bi voda koju će građani dobiti u svojim domovima bila istog kvaliteta kao ona na izlazu iz fabrike vode.

Salapura je ocenio da je potpisivanjem ovog ugovora načinjen veliki korak ka rešavanju problema s kojim prethodne generacije nisu uspele da se izbore, ocenivši da je to što je Vlada podržala ovaj projekat dodatna garancija da će on biti uspešno realizovan.

Gandur je naveo da je kompanija „Metito“ imala više od 3.000 sličnih složenih projekata u svetu. On je izrazio uverenje da će rešenje koje će ta kompanija primeniti biti funkcionalno, kako bi se u bliskoj budućnosti obezbedila najkvalitetnija voda.

Izvor: Vlada Republike Srbije

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti