Reciklažom elektronskog otpada do retkih metala

Foto: Pixabay

Mnogi retki metali predstavljaju kritične sirovine bez koji savremena digitalizacija i energetska tranzicija nisu moguće – nalaze se u pametnim telefonima, računarima, ekranima i baterijama.

Retki metali su u prirodnim rudama uvek prisutni u složenom obliku, a pošto su ovi elementi hemijski veoma slični, teško ih je odvojiti. Tradicionalni procesi separacije su hemijski i energetski veoma intenzivni i zahtevaju nekoliko koraka ekstrakcije što ih čini skupim, dugotrajnim i izuzetno štetnim za životnu sredinu.

Zbog toga Evropa skoro u potpunosti zavisi od uvoza retkih metala iz Kine, a dodatan problem predstavlja i to što se ovi metali u Evropi gotovo nikada ne recikliraju.

Istraživači iz Laboratorije za neorgansku hemiju na ETH Cirihu žele to da promene, naglašavajući da postoji “hitna potreba za održivim i nekomplikovanim metodama za odvajanje i oporavak ovih strateških sirovina iz različitih izvora”.

U studiji, koja je nedavno objavljena u časopisu Nature Communications, tim stručnjaka predstavio je iznenađujuće jednostavnu metodu za efikasno odvajanje i obnavljanje evropijuma, retkog teškog metala, iz složenih smeša koje sadrže i druge retke metale.

Pročitajte još:

Doktorantkinja Mari Perin kaže da su postojeće metode odvajanja neefikasne jer su zasnovane na stotinama koraka ekstrakcije. Nasuprot tome, oni u svojoj studiji pokazuju kako jednostavan neorganski reagens može značajno poboljšati razdvajanje.

„Ovo nam omogućava da dobijemo evropijum u nekoliko jednostavnih koraka – i to u količinama koje su najmanje 50 puta veće nego kod prethodnih metoda odvajanja“, rekla je Perin.

Ključ leži u malim neorganskim molekulima koji sadrže četiri atoma sumpora koji svojim jedinstvenim redoks svojstvima smanjuju evropijum u njegovo dvovalentno stanje i na taj način pojednostavlju odvajanje od ostalih trovalentnih metala.

Istraživači dodaju da je elektronski otpad važan, ali još uvek nedovoljno iskorišćen izvor retkih zemnih metala.

„Ako bi se iskoristio ovaj izvor, otpad od lampi koji Švajcarska trenutno šalje u inostranstvo da se odloži na deponiju mogao bi se reciklirati ovde u Švajcarskoj umesto toga“, kaže autor studije, Viktor Mougel.

U principu, svaki proces separacije retkih zemnih metala može se koristiti i za ekstrakciju iz rude i za oporavak iz otpada. Sa svojom metodom, međutim, istraživači se namerno fokusiraju na reciklažu sirovina, jer to ima mnogo više ekološkog i ekonomskog smisla.

„Naš pristup recikliranju je znatno ekološki prihvatljiviji od svih konvencionalnih metoda za ekstrakciju retkih zemnih metala iz mineralnih ruda“, kaže Mougel.

Milena Maglovski

slični tekstovi

komentari

izdvojene vesti