Japan je zemlja koja ne raspolaže energentima, i oko 90 odsto goriva uvozi, iako tako nije bilo pre velike katasrofe u Fukušimi. Trenutno raspolaže sa 14 komercijalnih nuklearnih reaktora, što je znatno manje od 54 reaktora koliko je imao pre nesreće u Fukušimi 2011. godine, kada je nuklearna proizvodnja činila skoro trećinu nacionalne energetske slike. Japanska vlada sada ima cilj da do 2040. godine poveća udeo nuklearne energije u ukupnoj proizvodnji električne energije sa sadašnjih 8,5 odsto na oko 20 odsto, kako navodi World Nucelar News.
Ono što ovu promenu čini posebno zanimljivom jeste novi, sedmi po redu osnovni plan o energiji koji predviđa izgradnju i modernizaciju postojećih reaktora, ali i razvoj „nuklearnih elektrana nove generacije“ koje bi trebalo da budu bezbednije i efikasnije. Naime, vlasti su najavile da će raditi na uvođenju naprednih tehnologija, poput reaktora četvrte generacije i fuzionih rešenja, kako bi nuklearnu energiju uklopile u svoj širi „zeleni“ program.
Pročitajte još:
- Osnovana Radna grupa za nuklearnu energiju u Hrvatskoj
- Belgija odstupa od napuštanja nuklearne energije
- Bugarska teži da postane prva država u Evropi sa funkcionalnim reaktorom AP1000
Ipak, kako ni nuklearna energija ne može pokriti celokupnu potrošnju, Japan cilja da do kraja 2040. godine poveća udeo obnovljivih izvora, sa 22 odsto na skoro 40 odsto.
Pored toga, vlada je dala zeleno svetlo za duži rad starijih nuklearnih reaktora, produživši mogući vek trajanja sa 40 na 60 godina. Dok kritičari ističu rizike i visoku cenu uvezene uranijumske sirovine, zvaničnici smatraju da je ovakav potez nužan zbog rastućih potreba za energijom u sektorima kao što su veštačka inteligencija i poluprovodnici, ali i zbog geopolitičkih potresa koji povećavaju neizvesnost u nabavci fosilnih goriva.
Na ovaj način, Japan – zemlja sa minimalnim domaćim rezervama energenata – nastoji da napravi energetski zaokret i ostvari stabilno, samostalno i što je više moguće dekarbonizovano snabdevanje električnom energijom.
Energetski portal