U poslednjih nekoliko godina primećene su promene u politici prema nuklearnoj energiji u regionu Balkana i šire. Promene su delom izazvane geopolitičkim faktorima i potrebom za diverzifikacijom energetskih izvora, ali i rastućom svesti o zagađenju i potrebi za smanjenjem emisija ugljen-dioksida. Nuklearna energija se može posmatrati kao bazna energija, koja je stabilna i kontinuirana, prvenstveno jer ne zavisi od vremenskih uslova.
Nedavno je u Srbiji ukinut moratorijum na nuklearnu energiju, odražavajući obnovljeno interesovanje za ovaj oblik energije, dok mnoge druge zemlje u regionu već aktivno koriste nuklearne reaktore.
Iako Hrvatska već više od četiri decenije koristi nuklearnu energiju kroz suvlasništvo nad Nuklearnom elektranom Krško, koja trenutno obezbeđuje oko 16 odsto ukupne potrošnje električne energije u zemlji, elektrana se nalazi na teritoriji Slovenije, kojoj pripada drugi deo vlasništva nad elektranom.
Pročitajte još:
- Belgija odstupa od napuštanja nuklearne energije
- Bugarska teži da postane prva država u Evropi sa funkcionalnim reaktorom AP1000
- Hoće li nuklearna energija oboriti rekorde u 2025. godini?
Ipak, Ministarstvo privrede Republike Hrvatske osnovalo je Radnu grupu za nuklearnu energiju nedavno. Grupa uključuje predstavnike ministarstva, akademsku zajednicu, državne institucije i energetski sektor, a cilj joj je analiza i razvoj nuklearnih kapaciteta kao deo nacionalne energetske strategije, usmerene ka niskougljičnim rešenjima.
Radna grupa će se fokusirati na izradu zakonodavnog okvira, osnivanje nezavisnog regulatornog tela, te učešće u analizi energetskih scenarija koji uključuju nuklearnu opciju. Poseban naglasak biće na studijama i analizama potencijalnih lokacija za razvoj kako klasičnih nuklearnih elektrana, tako i inovativnih malih modularnih reaktora (SMR), kako se navodi na sajtu Ministarstva privrede Hrvatske.
Takođe je inicirano osnivanje studijskih programa iz nuklearne energetike u saradnji sa institucijama poput FER-a, FSB-a, PMF-a i Instituta Ruđer Bošković, naglašavajući potrebu za obnovom stručnosti i razvojem kadrova u nuklearnom sektoru. Radna grupa za nuklearnu energiju imaće ključnu ulogu u oblikovanju buduće energetske politike Hrvatske.
Energetski portal